hasan doğan spor tesisi

Zeytinburnu Hasan Doğan Spor Tesisi açıldı

Genel 24.03.2018 14:12

Zeytinburnu'nda inşa edilen Hasan Doğan Spor Tesisi'nin açılışı gerçekleşti.

Zeytinburnu'nda yapılan Hasan Doğan Spor Tesisi'nin açılışı ile inşası devam eden Spor Toto Zeytinburnu Belediyesi Buz Pisti'nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törene Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, SporToto Teşkilat Başkanı Muharrem Kasapoğlu ile davetliler katıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, törendeki konuşmasında, Türkiye'deki spor tesisi sayısında gelinen noktaya işaret ederek, "Bakın nereden nereye geldik. İstanbul'un tamamında bir elin parmakları kadar kapalı spor salonu varken, şimdi hemen hemen her okulun kapalı spor salonu var. Her köşe başında insanlarımızın serbestçe spor yapabilecekleri açık alanlar yapıldı." ifadelerini kullandı.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise verdikleri yatırım sözlerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Hasan Doğan Spor Tesisi yenilendi. Yaklaşık 10 milyon liralık yatırım yapıldı. Tesisin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Spor Toto Zeytinburnu Belediyesi Buz Pisti'nin inşasının üçte birinin tamamlandığını aktaran Aydın, şunları söyledi: "Buz hokeyi takımımız, son 4 yıldır Süper Lig'de şampiyon oluyor. Bu tesis tamamlandığında, 2 bin gencimiz spor yapacak. Burada buz üzerinde yapılabilen birçok spor branşı icra edilecek. İnanıyorum ki Avrupa'nın kuzey ülkelerinde başarıyla yapılan buz hokeyi branşı, Türkiye'de de iyi bir noktaya gelecek. İnşallah, buz hokeyi takımı Avrupa'da önümüzdeki yıllarda mücadele edecek ve en güçlü takımlarla yarışacak." Zeytinburnu'ndaki 16 kulübe her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurgulayan Murat Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buz pisti arsasının kamulaştırma maliyeti 59 milyon lira. Bunu belediye olarak gerçekleştirdik. İki katlı tesiste konaklama, kütüphane, sosyal aktivite alanları da var. Toplam 39 bin 321 metrekarelik inşaat tamamlanmış olacak. 3-4 ay içinde tesisin inşası bitmiş olacak. Bu senenin sonbaharında burada Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak istiyoruz. Tesis, kamulaştırma maliyeti hariç 90 milyon 800 bin liraya mal olacak." Murat Aydın, son olarak desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığına teşekkür etti.

Törende görüşlerini aktaran Spor Toto Teşkilat Başkanı Muharrem Kasapoğlu ise spordan kazandıkları paraları yine spora ve gençliğe harcadıklarını ifade ederek, "Çok sayıda biten ve devam eden tesisimiz bulunmakta. Burası, Türkiye'nin en büyük buz pisti olarak, çok ciddi bir yatırım olacak. Büyük organizasyonlara da ev sahipliği yapacak. Bu tesisin, ülkemizin buz hokeyindeki başarılarına çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.