tayland Kaoh Panyee adası

Yüzen futbol sahası yaptılar, reklam filmine konu oldular!

Genel Zeynep Karabağ 05.02.2015
Yüzen bir köyde, futbol alanı bulmak elbette çok zor olacaktır, öyleyse yüzen bir futbol sahası yapılabilir...
Kaoh Panyee adası, uzakdoğu ülkesi Tayland'ın güneybatısında bulunuyor. Bu küçük ada, ana karadan 20 dakika uzaklıkta ve Bayrak Adası anlamına geliyor.

Düz bir kara parçasına sahip olmayan ada, 200 yıllık bir geçmişi bulunuyor. 300 metre uzunluğunda kireç taşı kayaların eteğinde denizin üzerine kurulu bu köyde haliyle futbol, sadece televizyondan izlenebilen bir spor dalıydı. 

Deniz üzerinde yaşanabiliyorsa, futbol da oynanır!

Taa ki 8 yıl önce gençler kendi imkanlarıyla bir futbol sahası inşa edene dek. 

Kendi adaların futbol oynayacak alan bulamayan futbol tutkunu gençler, çözümü denizin ortasına futbol sahası kurmakta buldu. 

koah

1,485 kişilik bu minik adanın şimdilerde Panyee FC adlı bir futbol takımı bile var. Denizin ortasına kurulan küçük futbol sahasının tek sıkıntısı ise topun sürekli denize düşmesi.

Ayrıca küçük kalelerden oluşan ve çoğu zaman ıslak zeminli sahada top hâkimiyeti ise özel bir yetenek istiyor. Topa hâkim olabilmek için adeta ayağa yapışık bir şekilde oynanması gerekiyor.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=y%c3%bczen+futbol+sahas%c4%b1'>yüzen futbol sahası</a>

Reklama konu olmuş

Gençlerin futbol sevgisi ve mücadelesi öyle dikkat çekmiş ki, bir reklam filmine dahi konu olmuş

Tayland'ın önde gelen bankalarından biri olan TMB Bank, ada çocuklarının futbol aşkını ve sahalarının kurulmasını kısa bir film yaparak reklamlarında kullanmış.

Kaoh Panyee bayrak adası yüzen futbol sahası