Yusufeli Baraj

Yusufeli Barajı'nda çalışmalar son sürat!

Genel Emine Pile 06.01.2016
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, twitter hesabından, çalışmaların devam ettiği Artvin Yusufeli Barajı inşaatından çekilen yeni görüntüleri paylaştı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, Artvin Yusufeli Barajı inşaatında çalışan iş makinelerinin havadan taşınırken çekilen görüntüleri yer alıyor.

Eroğlu, "Vatanımıza ve milletimize karşı hizmet aşkımız var. Yusufeli Barajı'nda inşaat çalışmaları süratle devam ediyor" ifadesini kullandı.

Ekonomiye yılda 400 milyon lira katkı sağlayacak

Yusufeli Barajı, yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 270 metre yüksekliği ile Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak.

Toplam gövde hacmi 2 milyon 350 bin metreküp olacak barajda, 2,2 milyar metreküp su depolanacak.

Çoruh Nehri ana kolu üzerindeki kilit barajlardan birisi olacak Yusufeli Barajı ve HES, 540 megavat kurulu güce sahip olacak ve yıllık 1 milyar 827 milyon kilovatsaat enerji üretilecek, ekonomiye yılda 400 milyon lira katkı sağlayacak.

Yusufeli Barajı, ürettiği elektrik ile yaklaşık 650 bin nüfuslu bir şehrin ihtiyacını karşılayabilecek ve kendini 7 senede amorti edecek.

Baraj, gerek üreteceği enerji, gerek sağlayacağı istihdam açısından bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

Yusufeli Barajı son durum DSİ artvin baraj karadeniz baraj veysel eroğlu