Yusufeli

Yusufeli Barajı’nda altyapı çalışmaları başladı

Genel Emine Pile 04.03.2015
DSİ 26. Bölge ve DSİ 8.Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan Yusufeli yeni yerleşim yeri altyapı çalışmaları kapsamında kazı çalışmaları başladı
ESD - Yusufeli Barajı ve HES projesi gölalanı içerisinde kalan Yusufeli ilçe merkezinin yeniden yerleşim alanı Yansıtıcılar ve Sakut Deresi olarak belirlendi. 

DSİ 26.(Çoruh Projeleri) Bölge Müdürlüğü ile DSİ 8.(Erzurum) Bölge Müdürlüğü'nün koordinasyonunda yeni yerleşim yerine ilk kazma vurularak iş makineleri alanda çalışmaya başladı. İlk aşamada 5 adet paletli ekskavatör, 2 adet dozer, 1 adet greyder ve 4 adet kamyonun çalışacağı proje çalışmları ile bu sayı işin ilerleyişine paralel olarak arttırılarak devam edecek.

Yeni Yusufeli ilçesi 1. Etap çalışmaları kapsamında projede öncelikli olarak Yeni Yusufeli ilçesi idari tesis alanı (Hükümet Konağı, Belediye vb.), eğitim tesis alanı, ticaret merkezi ile konut alanlarında kazı çalışmaları yapılacak.

Yusufeli Barajı ve HES milli gelire katkı sağlayacak!

Doğu Karadeniz Bölgesinde Artvin'in 70 km güney batısında Çoruh Nehri üzerinde hayata geçirilen Yusufeli Barajı ve HES Projesi, tamamlandıktan sonra milli gelire büyük ölçüde destek olacak. 

Tesisin kurulu gücü 540 MW olup, yıllık enerji üretimi 1 827 GWh olan projenin tamamlanması ile yıllık yaklaşık 400 milyon TL milli bütçeye katkı sağlanacak.

Çin ve Gürcistan'dan sonra 3. sıraya girdi!

Dünyadaki barajlarla boy ölçüşen ve temelden yüksekliği 270 metre olan baraj, çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Çin'de yer alan Xiowan (292 m) ve Gürcistan'da yer alan Inguri (272 m) barajlarından sonra dünyanın en yüksek 3. barajı olarak belirlendi.   

21 Aralık 2012 tarihinde başlanan proje çalışmaları kapsamında barajda kazı çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Ayrıca 2015 yılı sonunda baraj gövdesinde betonlama çalışmalarına başlanması planlandı. 

Emlaktasondakika.com

Yusufeli Barajı HES Projesi Yeni Yusufeli ilçesi 1. Etap türkiyenin en yüksek barajı