Suriyeli sığınmacılar

Yüreğir Belediyesi, Suriyeli sığınmacılara çadır kent kuruyor

Genel Emine Pile 22.01.2015
Kışın zor şartlarında yaşayan Suriyeliler’i ziyaret eden Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, çadır kent için harekete geçti.
Mahmut Çelikcan, AA muhabirine, Koza Mahallesi'nde boş arazide yaşamlarını sürdürmeye çalışan Suriyelileri ziyaret ettiğini belirterek, koşulların iyileştirilmesi amacıyla kampanya başlattıklarını söyledi.

Suriyelilerin gıda, giyim gibi ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını aktaran Çelikcan, şöyle konuştu:
''Bu kampanya, hayırseverlerin katılımıyla genişledi. Devletin yetişemediği yerlerde belediyeler, sivil toplum kuruluşları bu işe el atmalı. Bu amaçla sokak aralarında, arazilerde çadırda kalanların kış şartlarında çoluk çocuğuyla daha iyi yaşayabilmeleri adına, onlara güzel bir alan hazırlıyoruz. Yeni çadırlarla bu vatandaşlara hem daha sıcak bir ortam hem giyim hem gıda açısından destek olmak istedik. Bunların dili, dini ırkı bir tarafa, önemli olan insanlığı unutmamaktır. Onlar sokaklarda kötü koşullarda yaşarken bizlerin rahat etmesi söz konusu olamazdı.''

Çelikcan, hazineye ait alanı düzenlediklerini ifade ederek, ''Misafirlerimiz için ilk etapta 300 çadırlık mahalle oluşturacağız. Bu alana konteynerlerden banyo, tuvalet ve çamaşırhane kuruyoruz. Bunlara giyim ve gıda konusunda destek verdik ancak özellikle kadın ve çocukların zaruri ihtiyaçları bulunuyor'' diye konuştu. 

Suriye'den iki gün önce gelen Nuri Cuma da ''Çocuklar için ne yiyecek ne de giyecek bir şey var. İki gündür buradayız, sadece ekmek bulabildik. Acil yardıma ihtiyacımız var. Akrabalarımızın yanına geldik ama onların da bize yardım edecek durumu yok" dedi.

Kobani'den (Ayn el Arap) gelen Muhammed Abbas da Suriye'den canlarını kurtarmak için kaçtıklarını, burada zor koşullarda yaşamaya çalıştıklarını söyledi.

Abbas, kendi imkanlarıyla kurdukları derme çatma çadırlarda 4 aileyle kaldıklarını belirterek, ''Buraya geldiğimizde kaydımız yapıldı, kimlik kartı verildi. Kaldığımız çadırda ne yere serecek eşyamız ne de yatağımız var. Banyo ve tuvalet ihtiyacımızı karşılayacak durumumuz bile yok'' diye konuştu.

AA

Mahmut Çelikcan suriyeli sığınmacılar çadır kent Yüreğir Koza Mahallesi 300 çadırlık mahalle