Yunus Emre Enstitüsü

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi şimdi de Sırbistan’da!

Genel Emine Pile 19.05.2015
Dünyanın birçok ülkesinde 40'a yakın merkezi bulunan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da da faaliyete başladı.
Dünya genelinde 2009 yılında faaliyete başlayan Yunus Emre Enstitüsü, yurt dışında kurduğu merkezlerde eğitim ve öğretim çalışmalarının yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetlerde de bulunuyor.

Belgrad'da faaliyete başlayan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, dünyada 39'uncu merkez oldu. 

Belgrad Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Selim Aslantaş, AA muhabirine yaptığı açıklamda, Sırbistan'a Yunus Emre'nin, "Gelin tanış olalım, işin kolayın tutalım: Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz" sözüyle Türk dilini ve kültürünü tanıtmak için geldiklerini söyledi. 

KÜLTÜR MERKEZİ ÖNYARGILARI YOK EDECEK 

Amaçlarının Sırbistan'da kültürel işbirliği temelini atmak olduğunu anlatan Aslantaş, Belgrad'daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin kültüre hizmet edeceğini ve tüm önyargıları yok etmeye çalışacağını ifade etti. 

Merkezin Sırbistan'daki faaliyetlerine ilişikin konuşan Aslantaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Burada kültüre ilişkin modern ve geleneksel kültür ile ilgili değerlerimizi ile hat ve ebru sanatı gibi çeşitli sanat dallarımızıda tantıacağız. Aynı zamanda, Sırbistan vatandaşlarına sanatçılarımızı da tanıtacağız. İki halk ve iki toplum arasında bir köprü oluşturmaya çalışacağız. Yapacağımız çalışmalarla iki ülkenin kültürlerin yakınlaştıracağımızdan eminim." 

YUNUS EMRE TÜRK KÜLTÜR MERKEZİ BİRÇOK ÜLKEDE FAALİYETTE! 

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Sırbistan'ın yanı sıra bölgede Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ, Kosova ve Romanya'da faaliyet gösteriyor.

Yunus Emre Enstitüsü