yunan adaları

Yunanistan'da lüks daire fiyatına satılık ada!

Genel Zeynep Karabağ 15.12.2014
Bir türlü bitmeyen ekonomik kriz ile boğuşan Yunanistan'da 20'den fazla ada satışa sunuldu.
Pek çok önemli gayrimenkulünü kriz ve artan vergiler sebebiyle satışa açan Yunanistan'da, satıştaki adaların fiyatları 800 bin Euro'dan başlayarak 1,5 milyon Euro'ya kadar yükseliyor. 

‘Akdenizin en güzel adalarından biri' kabul edilen 6.5 hektarlık Küçük Midilli adasının satış fiyatı sadece 800 bin Euro olarak belirlenirken, Corinth Körfezi'ndeki St. Athanasios Adası'nın ise 1.5 milyon Euro'ya alıcı beklediği açıklandı. Ekonomik krizin ardından Yunanistan'daki emlak ve arazi fiyatlarının yüzde 30 oranında düştüğünü belirten uzmanlar hem zengin ailelerin hem de toprak sahibi çiftçilerin piyasaların eski seviyesine ulaşacağına olan inançlarını kaybettiğini ve “Zararlarını en aza indirmek için” bir an önce mallarını ellerinden çıkartmak istediğini söyledi.

st anthanasios adası
St. Athanasios Adası

YOĞUN İLGİ VAR

Ayrıca Yunanistan'ın geçen yıl arazi vergilerini artırdığı ve bu nedenle bir çok zenginin ellerinde bulundurduğu adaları satmaya karar verdiği belirtildi. Yabancı alıcıların ise vize kolaylıkları ve vergi indirimleri için Yunan adalarına yoğun ilgi gösterdiği belirtildi.

Skorpios Adası
Skorpios Adası

Küçük Midilli ve St. Athanasios adaları Avrupa başkentlerindeki bir çok lüks daireden daha ucuza satışa çıkartılırken bazı adaların da dünyanın süper zenginlerini hedef aldığı görüldü. Bir zamanlar Aristotle Onasis'e ait olan Skorpios adası geçen yıl Rus milyarder Dmitry Rybolovlev'in 25 yaşındaki kızı Ekaterina Rybolovleva'ya 100 milyon Euro'ya satılmıştı. Şu anda satılık olan adalardan bazıları 5.5 milyon Euro'luk Oxia ve 45 milyon Euro'luk Atokos.

Hürriyet

Yunanistan yunan adaları satılık ada daire fiyatına ada