Yüksekte çalışma yönetmeliği

“Yüksekte çalışma yönetmeliği iş kazalarını azaltacak”

Genel Emine Pile 27.12.2014
Kaya Safety Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya, yüksekte çalışmaya dair bir yönetmelikle kaza ve kayıpların azalacağını dile getirdi.
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldığını dile getiren Kaya Safety Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya, “Farklı bir uzmanlık alanı olan yüksekte çalışmanın koşullarını ayrıca düzenleyen bir yönetmeliğe acil ihtiyaç var” dedi.

Türkiye'de her yıl inşaat, telekomünikasyon ve enerji başta olmak üzere, yüksekte çalışmanın yaygın olduğu sektörlerde iş kazalarının meydana geldiğini belirten Ali Kaya, “Son beş yılın iş kazası istatistiklerine baktığımızda her yıl ortalama 1400 kişi hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin neredeyse yarısı yüksekten düşme sonucu gerçekleşiyor. Ülkemizde yüksekte çalışmayla ilgili yönetmeliğin çıkarılması, yüksekten düşme sonucu gerçekleşen kazaların azalmasını sağlayacaktır” dedi.

Ali Kaya, “Yapı İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'ne göre; seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda çalışma, yüksekte çalışmadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (OSHA) istatistiklerine göre 3,4 metre üzerinde çalışırken düşen insanların yüzde 85'i hayatını kaybediyor. Eğitim ve dikkat eksikliği kazalara yol açıyor” şeklinde konuştu.  

Kazalar ve kayıplar azalacak

Dünyada hiçbir şeyin insan hayatından değerli olmadığını belirten Kaya, “İnsan hayatına mal olan her türlü olay, büyük kayıplara yol açıyor. Yüksekten düşme, iş kazalarından kaynaklanan yaralanmalarda ikinci, ölümlerde ise birinci sırada yer alıyor. Dolayısıyla yüksekte çalışma konusunun özel olarak ele alınması gerekir. Yüksekte çalışmayı düzenleyen yönetmeliğin çıkması hem kazaları hem de kayıpları azaltacaktır” dedi.

yüksekte çalışmanın koşulları Ali Kaya iş sağlığı ve güvenliği inşaat sektörü inşaat kazası