Milli Uydu Yer Kontrol İstasyonu

Yüksek çözünürlüklü yerli gözlem uyduları geliyor

Genel Emine Pile 20.02.2015
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli gözlem uyduları ile yeni hedefin 20 santimetre olduğunu açıkladı.
TUBİTAK'ın projeleriyle ilgili bilgiler veren Fikri Işık, metre altı yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydularındaki yeni hedefin 20 santimetre olduğunu söyledi. Türkiye'nin ilk kez yerli haberleşme uydusu yaptığına dikkati çeken Işık, uyduların yerden kontrolünü sağlayan sistemi de önümüzdeki 1-2 yılda hayata geçireceklerini anlattı. 

18 milyon lira bütçeli Milli Uydu Yer Kontrol İstasyonu çalışmalarına başlandığını bildirdi. Öte yandan, TÜBİTAK'ın lazer silah teknolojisi ve güdümlü füzelerle ilgili yoğun çalışmaları olduğunu belirten Işık, savunma sanayinde pek çok projede Ar-Ge noktasında TÜBİTAK'ın liderlik yaptığını, üretimi ise savunma sanayine devrettiklerini söyledi. 

"Geminin yazılımı ve güvenlik kodu sizinse o gemi sizindir" 

Bu alanda dışa bağımlılığı azaltmanın önemini vurgulayan Işık, şunları kaydetti: "Savunma sanayinde dışa bağımlılığı minimize edecek, yarın herhangi bir sorun olduğunda da kendi silahımızı, kendimizin güvenle kullanmamızı sağlayacak her türlü Ar-Ge çalışmasında TÜBİTAK liderlik yapıyor. İşte MİLGEM projesinde yazılımları son derece önemsiyoruz. Çünkü geminin yazılımı ve güvenlik kodu sizinse o gemi sizindir. Güvenlik kodu başkasındaysa, savaşta sizin değildir." 

Yeni bir projenin daha olduğunu belirten Işık, donanımı ve yazılımı yüzde 100 yerli olacak Milli Gözetleme Radarının, 110 kilometre mesafeden her türlü hava aracını tespit edebileceğini bildirdi. Işık, radarın bu yıl içinde hizmete girmesini planladıklarını söyledi. 

"Türkiye, 2014 yılında 1,5 milyar dolara yakın savunma sanayi ürünü ihraç etti" 

Savunma sanayi ürünlerinin ihracat rakamlarını da değerlendiren Işık, şöyle devam etti: "Türkiye'nin son dönemde ürettiği savunma sanayi ürünlerine yurt dışından çok büyük bir ilgi var. Türkiye, 2014 yılında 1,5 milyar dolara yakın savunma sanayi ürünü ihraç etti. Türkiye, savunma sanayinde net ithalatçıydı. Dost ülkelerden çok yoğun bir ilgi var. Neden? Dost ülke teknolojisini kullanmak, bir sıkıntı, bir savaş durumunda son derece önemli. Türkiye artık bu noktada. Şu anda kendi teknolojimizi kendimiz üretiyoruz ve dost ülkelere satıyoruz. Mesela Malezya'ya biz savunma sanayinde ciddi ihracat yapıyoruz. 10 yıl önce kimsenin inanmayacağı şeyleri bugün fiilen hayata geçirdik. Şimdi istiyoruz ki bu rakamlar daha da artsın." 

"Belki de TÜBİTAK'ın yeniden yapılandırılmasını konuşmak durumundayız"

TÜBİTAK'ın hem destek vermesi hem teknolojiyi yönlendirmesi hem de ihalelere katılmasının, rekabet şartları açısından sorun olup olmadığına yönelik de açıklamalarda bulunan Işık, bunun problem oluşturduğu bazı alanların bulunduğunu söyledi. 

"Önümüzdeki süreçte belki de TÜBİTAK'ın yeniden yapılandırılmasını konuşmak durumundayız" diyen Işık, bilim politikalarını belirleme görevinin hem TÜBİTAK'a hem de Bakanlığına verildiğini ifade etti. Dolayısıyla, TÜBİTAK'ın bilim politikalarını belirlemeye, destek mekanizmalarını kurgulamaya ve destek vermeye yetkisi, aynı zamanda enstitüler aracılığıyla destek almaya hakkı olduğuna dikkati çekti.

AA

yer gözlem uyduları Fikri Işık TÜBİTAK Milli Uydu Yer Kontrol İstasyonu