YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek

Yıldız Teknik Üniversitesi, şehzade köşklerini restore ediyor!

Genel Emine Pile 14.02.2015
YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek şehzadelerin kaldığı, Beyaz Köşk olarak da bilinen Şehzade Köşkü’nde restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Tarihi bir dokunun içerisinde yaşamanın heyecan verici olduğunu ifade eden İsmail Yüksek, hasar gören yapıları üniversitedeki akademisyenlerin desteği ile restore etme konusunda çalışmalar yaptıklarını hatırlattı. Yüksek, "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" sürecinde Davutpaşa'daki eserlerin yenilendiğini kaydetti.

"Öğrenciyken, tarihi mirasın farkına varamadık"

Rektör Yüksek, İl Özel İdaresi'nin desteğiyle Yıldız'daki şehzade köşklerinin restorasyonuna başladıklarını anımsatarak, bu köşklerden "Beyaz Köşk" olarak anılan köşk restorasyonunun tamamlandığını belirtti.

Hünkar Köşkü'nün de üniversite imkanlarıyla yenilendiğini dile getiren Yüksek, şöyle devam etti:
"Burada yaşarken, öğrencilik yıllarımda böyle bir değerin içerisinde yaşadığımın farkında değildim. Ama mekanları kullanınca, insanların tepkilerini görünce biz de buraların farkına vardık. Hem devletin hem de valiliğin desteğiyle bunları yaptık."

Köşk başına 2 milyon lira harcandı

Şehzade köşklerinin restorasyon süresi ve maliyeti hakkında bilgiler veren Yüksek, projelerin hazırlanıp onayların alınmasına kadar geçen sürenin uzun bir süreç olduğunu belirtti ve köşklerin yapımının 2 yıl sürdüğünü ifade etti.

"Toplamda köşk başına 2 milyon liralık bir bütçeyle bunları tamamladık. Şu anda Davutpaşa'da Otağ-ı Hümayun'un restorasyonunu tamamladık. Orada bir de hamam var onun çalışması devam ediyor. Davutpaşa'da bir de kışla binası var. Onun da restorasyonu için proje çalışmalarına başladık. Burada oda oda bütçemizin el vermesi dahilinde her yeri yenilemeye çalışıyoruz." dedi.

AA

restore YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yükse Beyaz Köşk