Kaman Arkeoloji Müzesi

Yeşil müze tercihini Daikin'den yana kullandı!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 18.03.2015
Günümüz müzecilik anlayışına farklı bir bakış açısı getiren Kaman Arkeoloji Müzesi, iklimlendirme tercihini çevreci çözümlerden yana yaptı.
İklimlendirme sektörünün en geniş ürün gamına sahip markası Daikin, Türkiye'nin önemli projelerine iklimlendirme çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı Çağırtkan beldesindeki Kalehöyük Arkeolojik Kazıları'nda çıkan eserlerin sergilendiği Kaman Arkeoloji Müzesi, iklimlendirme tercihini Daikin'den yana yaptı. Türk-Japon dostluk ve işbirliğinin simgelerinden biri olan Kaman Arkeoloji Müzesi, kendisi gibi yeşil ödül sahibi olan Daikin Altherma'yı tercih etti. 

Gerek mimari gerekse teknolojik açıdan birçok alanda ülkemiz müzecilik anlayışına farklı bir bakış açısı kazandıran, enstitü ve kazı alanıyla birlikte bir bütün oluşturarak bu alanda bir ilke imza atan Kaman Arkeoloji Müzesi, ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacını Daikin Altherma Isı Pompası ile karşılayacak.  Daikin'in mucidi olduğu havadan suya ısı pompalarının Avrupa'da en çok satılan modeli olan Altherma, fosil yakıtlara veya elektriğe dayalı klasik ısıtma sistemlerine göre 5 kat daha verimli çalışıyor.

ABD'de verilen “En İyi Yeşil Müze” ödülünün sahibi Kaman Arkeoloji Müzesi'nin tercihi olan, Daikin Altherma Isı Pompası'nın da çevre performansı yüksek olan ürün ve hizmetlere verilen Ecolabel ödülü bulunuyor. Dış havadaki ısıyı kullanarak daha az enerji ile çalışan Daikin Altherma, kullandığı her 1 kilovatlık enerjiye karşılık en az 5 kilovatlık ısı üretiyor. Kurulum ve bakım ihtiyacı düşük olan Daikin Altherma, inverter kompresör teknolojisiyle yüksek enerji tasarrufu sağlıyor.

Yeşil müze Daikin Altherma Kaman Arkeoloji Müzesi