vakum asansör,asansör, makine dairesi

‘Yerim yok’ diyenler için vakumlu asansör

Genel Merve N. Güreş 15.06.2015
Makine dairesi ve asansör kuyusu gerektirmeyen vakum asansörlerin 2 günde montajı yapılıyor, istenirse başka bir yere de taşınabiliyor.
Ev, işyeri, kamu kuruluşları gibi her yapıya kolaylıkla uygulanabilen vakum asansör sektörüne yeni bir konsept getirdi. Özellikle yer sıkıntısı yaşayanların tercih ettiği vakum asansörler hem pratik hem de kullanışlı. HMF Asansör ve Servis Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Hakan Ek, vakum asansörlerin çalışma mantığını ve özelliklerini anlattı.

Vakum asansör nedir ve nasıl çalışır?

Dikey silindir içerisinde hava basıncı yardımıyla hareket eden vakum asansör, elektrik süpürgesi mantığıyla çalışır. Asansörün en üstünde bulunan hava tahliye valfi ile hava akımı kontrol edilerek kabinin ve yolcuların yukarı doğru hareketi sağlanır.

Kabinlerin büyüklüğü ne kadar?

2 ayrı tipte üretilen ve 15 m yüksekliğe ulaşabilen vakum asansörler, 2 ila 6 duraklı olup tekerlekli sandalye kullanıcılarına uygun modeli de mevcuttur. Kabin büyüklüğü modele göre değişmekle beraber 1 ila 3 kişilik yolcu kapasitesine sahiptir. Asansör kuyusu veya makine dairesi gerektirmediği için kurulumu son derece kolay olan ENI vakum asansörleri, minimum alan kullanımı ile evinizin istediğiniz bir kısmına rahatça uygulanabilir.

Montajı ne kadar sürüyor?

Her türlü binaya uyum sağlayan yapısı sayesinde 1-2 günde montajı gerçekleştirilir, istenmesi halinde kolayca demonte edilerek başka bir mekana taşınabilir.

Vakum asansörler aynı zamanda doğa dostu bir ürün değil mi?

Vakum asansörler, kalkış sırasında minimum enerji harcarken iniş sırasında hiçbir enerjiye ihtiyaç duymaz, yerçekiminden yararlanarak inişini tamamlar. Kablo, makara veya piston bulunmadığı için yağlama ve bakım gereksinimi de minimum düzeydedir. Herhangi bir elektrik kesintisi sırasında, asansör kabini otomatik olarak en düşük seviyeye iner ve kapılarını açarak yolcuların dışarı çıkmasına olanak tanır. Üstelik bunları yapmak için hiçbir enerjiye ihtiyaç duymaz. Ayrıca kullanılan devreler 12 V olup elektrik çarpma riskini ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmıştır.

Türkiye pazarına ne zaman girdiniz? Nasıl bir ilgiyle karşılaştınız?

Biz ürünü geçen sene Türkiye'ye getirdik ancak tanıtım çalışmalarına yeni başladık. Şu an için oldukça yoğun bir ilgi söz konusu.

Şimdiye kadar Türkiye'de nerelere uygulandı bu sistem?

Zorlu 199 Levent – Sodexo Restaurant'a vakum asansörlerimizi uyguladık.

Merve N. Güreş-Emlaktasondakika.com

 

 

 

vakum asansör asansör makine dairesi