Yeraltı Camii

Yeraltı Camii: Sahabelerle omuz omuza namaz!

Genel Zeynep Karabağ 23.06.2016
Fuzul Ev sponsorluğunda Ramazan Özel programlarına devam eden Emlaktasondakika.com ekibinin bugünkü adresi Yeraltı Camii...
Karaköy'de bulunan Yeraltı Camii'nin ilginç hikayesi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Hazreti Mesleme bin Abdülmelik Radıyallahü Anh komutasındaki İslam Ordusu, 700'lü yıllarda İstanbul'u fethetmeye gelir. 

Ancak kuşatma sonlanıp ordu geri çekilirken Hazreti Süfyân bin Uyeyne Radıyallahü Anh, Bizans'a esir düşer ve Kastellion Kulesi'nin zindanına atılır. Bir rivayete göre çok susuz bırakıldığı için, Hazreti Süfyân bin Uyeyne Radıyallahü Anh dua edince yerden su çıktığı söylenir. Burada gördüğü işkenceler sonucu şehit düşen Hazreti Uyeyne'nin naaşı mahzene gömülür ve kapısı kurşunlanır. Bu nedenle o günden bu yana Yeraltı Camii'ne Kurşunlu Mahzen de deniliyor. 

Camiye girince sol tarafta yer alan tabiinden Hazreti Süfyân bin Uyeyne Radıyallahü Anh'ın türbesi. Eshab-ı Kiram'dan olan Hazreti Veyh bin Hüşeyre Radıyallahü Anh'ın kabrinin veya makamının da cami girişinin karşısında sol tarafta yer aldığına inanılıyor. Yine sahabeden olan Hazreti Amr bin As Radıyallahü Anh'ın ise makamı burada.

Yeraltı Camii'nin bir diğer hikayesi ise şöyledir; 1700'lerde insanlar gördükleri rüyalar neticesinde mübarek kişilerin burada yattığına inanırlar. Bu söylenti Sultan I. Mahmud'a kadar ulaşır. Araştırılsın diye emir veren Sultan, kabirlerin bulunmasından sonra buranın camiye çevrilmesini emreder. 

Kadir Gecesi, Eyüp Sultan Camii'nden sonra en çok ziyaret edilen ikinci mekan olan Yeraltı Camii, o gece sabah kadar açık oluyor. Yeraltı Camii, İstanbul Karaköy vapur iskelesini geçtikten sonra sola sapınca, Kemankeş Caddesi üzerinde yer alıyor. 

Yeraltı Camii ramazan özel Yeraltı Camii karaköy karaköy