İstanbul Buluşması

Yenikapı'daki Büyük İstanbul Mitingi sona erdi

Genel 08.04.2017 16:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşması olarak katıldığı 'İstanbul Buluşması' sona erdi.

Yenikapı'daki buluşmada ilk olarak Başbakan Binali Yıldırım, alandaki vatandaşlara seslendi. Yıldırım'ın konuşması 22 dakika sürdü. Daha sonra platforma 15 Temmuz Marşı eşliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sahneye çıktı. Konuşması öncesinde Erdoğan'ın seslendirdiği 'evet' şiirinin yayınlanmamış klibi gösterildi. Erdoğan, vatandaşlara 1 saat 5 dakika hitap etti. Erdoğan'ın konuşması sırasında alanda dev Türk bayrağı ve 'evet' yazılı pankart açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile Kısıklı'daki konutundan helikopterle Yenikapı Etkinlik Alanı'na geldi. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, katılımcılar ve vatandaşlarla selamlaştı. 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım da eşi Semiha Yıldırım ile Ankara'dan geldiği Atatürk Havalimanı'ndan Yenikapı Etkinlik Alanı'na helikopterle geçti. Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım da platformdan vatandaşları selamladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Yenikapı Meydanı'nda düzenlenen "İstanbul Buluşması"nda konuştu.

"Ne 15 Temmuz'u unuturuz ne de unutulmasına müsaade ederiz." diyen Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Hiç merak etmeyin 15 Temmuz'a 'tiyatro' diyenlere, 15 Temmuz direnişine 'kontrollü darbe' diyenlere de İstanbul, 16 Nisan'da cevap vermeye hazır mı? Çok değil 8 ay önce bu meydanda, bu kürsüde darbeyi lanetleyen Kılıçdaroğlu çıkmış bugün diyor ki '15 Temmuz kontrollü bir darbedir.' Madem 15 Temmuz bir yalandı, bir senaryoydu, Yenikapı'da milli irade mitingine katılıp milyonlara neden yalan söyledin ey Kılıçdaroğlu?"

Notlar

"Aşkımız memleket, millet için evet" sloganıyla düzenlenen buluşma için vatandaşlar, sabah saatlerinden itibaren Anadolu ve Avrupa yakasından otobüs, Marmaray, metrobüs, metro ve deniz yoluyla Yenikapı Etkinlik Alanı'na geldi. Alan, ellerinde Türk bayrakları ve "Evet" yazılı flamalar taşıyan vatandaşlarla tamamen doldu.

Erken saatlerde alana gelen vatandaşlara Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sesinden "Canım İstanbul" şiiri dinletildi.

Öte yandan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, merhum Başbakan Necmettin Erbakan, eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ile eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun "Başkanlık sistemi" hakkındaki düşüncelerinin yer aldığı video izlettirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın alana gelişinin ardından "İstanbul Buluşması", saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı.

Konuşmaların öncesinde sanatçı Uğur Işılak "Evet diyoruz", Hanefi Söztutan "Demokrasi Marşı", Arif Nazım "Ayağa kalk İstanbul", "Evet diyeceğiz", Ceyhun Çelik "Tabii ki evet" ve Eşref Ziya Terzi "Karanlık bizi sevmiyor" adlı şarkı ve şiirleri seslendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı Meydanı'nda düzenlenen "İstanbul Buluşması"nda konuştu. 

"Büyük bir sorumlulukla karşı karşıyayız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı'daki vatandaşlara seslenerek,  "İstanbul 16 Nisan'a hazır mı?" dedi.

Halk oylamasına bir hafta süre kaldığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geldiğimiz noktada artık bize sadece anayasa değişikliğini geçirmek yetmez, çok daha büyük bir sorumlulukla karşı karşıyayız. İstanbul 16 Nisan'da öyle bir 'evet' demeli ki 99 yıl önce bu mübarek şehri ayaklarıyla kirletenlerden başlayarak Türkiye'ye, Türk milletine kem gözle bakan kim varsa hepsinin de yüreği titremeli." dedi.

"İnançla yolumuza devam ediyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kısa sürede öyle bir devrim gerçekleştirdik ki bizi küçümseyenlerin hepsi mahcup olarak baktı, Batı bile ne dedi; 'Sessiz devrim.' dedi. Şimdi o 'sessiz devrim' diyenler kudurdular. Ne yaparlarsa yapsınlar, biz inançla, kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz." dedi.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde hastanelerin durumunu anlatan Savaş Ay'ın programını ve AK Parti hükümetleri dönemlerinde yapılan bazı şehir hastanelerinin videosunu halka izletti.

Erdoğan'ın konuşması ara ara vatandaşların alkışları ve sloganlarıyla kesildi. 

Erdoğan ve Yıldırım, miting sonunda eşleriyle birlikte sahneye gelerek vatandaşlara karanfil attı ve satranç takımı dağıttı.

Etkinliğe, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Nurettin Canikli, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da katılarak, sahneden vatandaşları selamladı. 

"Aşkımız memleket, millet için evet" sloganıyla düzenlenen buluşmanın ardından alanı terk eden vatandaşlar, Marmaray, metrobüs, metro, otobüs ve deniz yoluyla bölgeden ayrıldı. Toplu taşıma araçlarında kısa süreli yoğunluk yaşandı.

Buluşma sebebiyle araç trafiğine kapanan yollar henüz trafiğe açılmazken polisin bölgedeki güvenlik önlemleri de devam ediyor.