yeni zelanda'nın kaitangata kasabası

Yeni Zelanda'daki kasaba büyük ilgi çekti

Genel Emine Pile 03.07.2016
Yeni Zelanda'da nüfusunu artırmak için emlak fiyatlarını düşüren Kaitangata kasabası, dünyanın her yerinden insanların büyük ilgisini çekti.
Kasabanın bağlı olduğu Clutha Belediye Başkanı Bryan Cadogan, kasabadaki nüfusa oranla iş fazlalığını dengelemek için uygun fiyata ev ve arsa paketleri vereceklerini duyurmalarının ardından binlerce mesaj aldıklarını söyledi.

Cadogan, TV3 Kanalı'na yaptığı açıklamada hazırladıkları 230 bin Yeni Zelanda doları (yaklaşık 165 bin dolar) tutarındaki paketler için dünyanın dört bir yanından 5 binden fazla SMS mesajı aldıklarını açıkladı.

Kaitangata'da 800 kişinin yaşadığını ancak yapılması gereken bin iş olduğunu belirten Cadogan, dünyanın birçok yerinden insanın kasabaya yerleşmek istediğini belirtti.

Cadogan, "Telefonumda 5 binden fazla mesaj var, belediyenin e-posta adresi de dolu. Bu gerçekten olağanüstü bir durum. Kasabada bir sürü iş var, uygun fiyatlı konut ve güzel bir yaşam tarzımız da var. Çok şanslıyız." ifadelerini kullandı

Yeni Zelanda'da evler, ortalama 577 bin Yeni Zelanda dolarına satılıyor.  

San Fransisco Gate gazetesinde yer alan bir haberde Kaitangata Belediye Başkanı Bryan Cadogan'ın ve diğer iş arkadaşlarının Kaitangata'ya gelmek isteyenlere toplamda 230 bin Yeni Zelanda doları yani 160 bin dolar değerinde bir paket vereceğini belirtti.

İNTERNET SİTESİNDE YALANLANDI

Ancak belediye başkanı konuyla ilgili kasabanın resmi internet sitesinde bir açıklama yaptı ve bu haberlerin kesinlikle yalan olduğunu belirtti.

Açıklamada, “İnsanlara Kaitangata'ya gelmeleri ve burada iş bulmaları için para vermiyoruz ve bu konuda belediye başkanı ile iletişime geçilmemesini tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Buna ek olarak illa Kaitangata'a gelmek isteyenlerin satın alınabilecek durumda olan evler için ilanlara bakmaları önerildi.

 

yeni zelanda Kaitangata kasabası Yeni zelanda emlak fiyatları