binalarda ısı yalıtımı

Yaz geldi, klima çalışacak! Fatura kabarmasın, dikkat!

Genel Uğurcan Tokay 30.05.2015
Isı yalıtımsız binalar, ürettikleri enerjiler sayesinde kanseri tetikliyor, faturaları kabartıyor.
Yazın gelmesiyle birlikte klimalar yavaş yavaş devreye girmeye başladı. Eylül ayına kadar sürecek soğuk kullanımlar, kış aylarında ise sıcak üflemeye devam ediyor. Ancak elektrik faturalarındaki rakamların yükselmesine neden olan klimaların ürettiği ısıyı hapsetmek gerekiyor. Peki bu nasıl olacak?

İstanbul genelindeki yapı stoğunun yarısından fazlası eski olması nedeniyle, yalıtım teknolojisine sahip değil. Kışın ısınmaz, yazın soğumaz evler, dünya genelindeki enerjinin çoğunu tüketen yapılar olarak biliniyor.

Yalıtımsız olması nedeniyle mevcut ısıyı koruyamayan bu evler, ortaya çıkardığı rutubetli ortamlar nedeniyle tüm kanser türlerini tetikliyor. Rutubetin önüne geçmek isteyenlerin tek çaresi dış cephe yalıtımı yaptırmak. Bu yalıtım sayesinde mevcut ısıyı koruyarak faturalardaki fiyatları da düşürmek mümkün. Sistemi hazırlamak için harcanacak para ise 3 kış sezonunda kendisini amorti ediyor.

Binalarda ısı yalıtımı nasıl yapılır?             

Isı yalıtımı, düşük ısı geçirgenliğine sahip özel ısı yalıtım malzemelerinin; evlerimizin çatı, döşeme ve duvarlarına tekniğine uygun olarak uygulanmasıyla yapılır. Ayrıca, pencerelerde ısı yalıtımı, özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak sağlanmaktadır. Isı yalıtımı, binaların öncelikle dışından, eğer mümkün değilse içinden uygulanabilir. Isı yalıtımının en önemli unsurlarından birisi de tesisatların yalıtılmasıdır.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

binalarda ısı yalıtımı ısı yalıtımı nedir ısı yalıtımı nasıl yapılır