Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın açılacak!

Genel Zeynep Karabağ 25.08.2016
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu yarın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak.
Birçok özelliği bakımından Türkiye ve dünya mühendislik tarihi için büyük bir kilometre taşı olma niteliğindeki Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu yarın törenle açılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, birçok özelliği bakımından Türkiye ve dünya mühendislik tarihi için büyük bir kilometre taşı olma niteliğindeki Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu yarın törenle açılacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Binali Yıldırım'ın da iştirak edeceği açılış töreninde, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili'nin yanı sıra çok sayıda ülkenin ulaştırma ve ekonomi bakanları da hazır bulunacak.

yavuz sultan selim köprüsü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın törene iştirak edecek Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov ve Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı İzetbegoviç ile ayrıca ikili görüşmeler yapması öngörülüyor.

Görüşmelerde, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alınacak.

"Mühendislik harikası"

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, AK Parti hükümetinin 3 yıl gibi kısa bir sürede ve bütçeden hiçbir harcama yapmadan önemli bir mühendislik harikası olan Yavuz Sultan Selim Köprüsünü Türk milletine kazandırdığını belirtti.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Temurci, yarın açılışı yapılacak olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde incelemelerde bulundu.

Yüklenici firma yetkililerinden köprüyle ilgili bilgiler alan ve köprüde çalışanlarla sohbet eden Temurci, AK Parti'nin yaptığı hizmetlerle Türkiye'nin çehresini değiştirdiğini ifade etti.

Temurci, köprünün 2013'te temelleri atılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında olduğunu hatırlatarak, "O gün Cumhurbaşkanımızın verdiği sözler yerine getirildi. Hükümetimiz 3 yıl gibi kısa bir sürede ve bütçeden hiçbir harcama yapmadan böyle önemli bir mühendislik harikasını milletimize kazandırdı. Üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en geniş ve en uzun köprüsü, Türkiye'ye ve kadirşinas milletimize yakışan bir eser. Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın için hazırlandı, süslendi." ifadelerini kullandı.

Kuruluşundan bugüne AK Parti'nin, millete hizmet için çalıştığının altını çizen Temurci,  Türkiye ve İstanbul'un 2023 hedeflerine giden yolda adım adım ilerlediğini kaydetti.  

Üzerinde raylı sistem bulunan, köprü ve bağlantı yolları 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle açılacak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 3. köprü Kuzey Çevre Otoyolu