Yassıada

Yassıada'ya Savarona için dolgu yapılacak

Genel 18.04.2017 11:23

'Demokrasi ve Özgüllükler Adası' Yassıada'ya Mustafa Kemal Atatürk'ün yatı Savarona için dolgu alan oluşturulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 'Demokrasi ve Özgüllükler Adası' projesi kapsamında 2013 yılında imara açılan Yassıada'ya, 135 metre uzunluğundaki Atatürk'ün yatı Savarona'nın da demirleyebilmesi için, denizin doldurularak genişletilmesi amacıyla yeni bir plan hazırladı. Bakanlık, adayla ilgili bu yeni plan değişikliğini 14 Nisan'da yaptı. 

YassıadaAtatürk'ün yatı Savarona için adanın kırmızı çizgili alanı doldurulacak. 

Plan değişikliği ile adanın doğu sınırlan deniz doldurularak genişletiliyor. Dolgunun nedeni ise boyu maksimum 40 metre olan feribotlann yanaşabilmesi olarak açıklandı. Projenin teknik detaylannda Atatürk'ün yaklaşık 135 metre uzunluğundaki yatı Savarona'ya ayn bir yer verildi. Ada yanaşma yerlerinin "Savarona" yatına hizmet verebilecek kapasitede düzenlenmesi" talebinde bulunuldu. Savarona yatının adaya yanaşırken resmedildiği renkli bir çizime yer verilen raporda "Güvenli bir yanaşma ve bağlanma için minimum yanaşma uzunluğu 185 metre olarak düşünülmüştür" denildi. 

YATLAR YANAŞACAK 

Adaya ayrıca tekneler için liman yapılması gerektiği kaydedildi. Yatlara güvenli bir bağlama ve yattan yürüyerek çıkılmasına imkân sağlayan kıyı yapılan yapılacak. Eski başbakan Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Haşan Polatkan'ın yargılandığı idamlanndan önce hapis yattıklan Yassıada, 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası' projesi kapsamında 2013 yılında imara açılmış, ada şantiye alanına dönmüştü