yuvako yapay zeka konut

Yapay zekayı konuta taşıyarak 40 milyon TL'lik yuva sattı

Genel 03.03.2018 09:36

Yapay zeka teknolojisini emlak alanına taşıyan Yuvako, 1.5 yılda 200 bin kişiye 3 boyutlu ev turu yaptırdı.

Gayrimenkulde son yıllarda kırılan rekorlarla birlikte, emlak sektöründe güncel teknolojileri kullanmaya başlayan girişimlerin sayısı da artmaya devam ediyor. Bunlardan Yuvako isimli bir girişim, yapay zekâyı gayrimenkul danışmanlığına taşıyarak, geleneksel yöntemleri kullanan rakiplerinden ayrışıyor. Ekim 2016'da kurulan Yuvako, ev sahipliği yaptığı ilan sayısını 3 binin üzerine çıkarırken, platformdaki gayrimenkul fotoğraflarının sayısı da 90 bini aşmış durumda. 

Gazete Habertürk'yen Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre, ev alıp satmanın Türkiye'de halen alışagelmiş modellerle gerçekleştiğini kaydeden Yuvako Kurucu Ortağı Altay Tınar, “İlanların, ev sahibi ya da gayrimenkul danışmanları tarafından yayınlandığı “gayrimenkul/ ilan siteleri” olarak çok sayıda alternatif mevcut. Biz de mülkleri tanıtmak için tüm bu ilan siteleri ile birer kanal ve paydaş olarak birlikte çalışıyoruz. Yuvako'yu, ‘gayrimenkul danışmanlığı' ya da ‘emlakçılık' olarak tanımlanan hizmeti, yapay zekâ teknolojisi sayesinde çok daha verimli, hızlı ve az maliyet ile sağlayan bir girişim olarak hayata geçirdik. Sitemizdeki ilanlar sadece Yuvako'nun alıcı ve satıcı danışmanları tarafından siteye giriliyor” diye konuştu. 

Dijital gayrimenkul ofisi olduklarını vurgulayan Tınar, “Kurulduğumuz günden beri 200 bin kişiye 3 boyutlu ev turu yaptırdık. Bu rakam, geleneksel yöntemlerle gayrimenkul danışmanlığı yapan bir kişinin 42 yılda ulaşabileceği sayıya eşit” dedi.

ALICIDAN YÜZDE 2 KOMİSYON 

Yuvako'nun ilanların ücret karşılığı yayınlandığı bir pazaryeri modeli olmadığının altını çizen Altay Tınar, “İlanlar ya da üyelik üzerinden herhangi bir gelir elde etmiyoruz. Alıcılardan ev bedelinin yüzde 2'sini alıyoruz” diye konuştu.

EVİN GERÇEK METREKARESİNİ ÇIKARIYORUZ

Yuvako'nun ‘Alıcı Danışmanlığı' sistemini açıklayan Altay Tınar, “Yapay zekâ algoritmamız alıcıya yüksek oranda beğeneceği ve kontrol edilmiş mülkleri sunuyor. Net 100 metrekare olarak beyan edilen evi lazer cihazlarla ölçüyoruz. Eğer söz konusu daire, 100 yerine 90 metrekare ise, alıcıyı yüzde 10 daha fazla ödemekten kurtarıyoruz” dedi.

Ev araştırma, bulma, 3D sanal tur ile evi ziyaret etme, pazarlık, tapu ve risk kontrol gibi süreçlerde danışmanlık hizmeti veren Yuvako, yurtdışında ABD, Portekiz, İsrail ve Kıbrıs gibi noktalarda da hizmet veriyor.