kabe vinç kazası,

Vincin denge ağırlıkları takılı değilmiş!

Genel Merve N. Güreş 13.09.2015
Kâbe’de 107 kişinin ölümüne neden olan vinç facianın 500 tonluk denge ağırlıklarının takılı olmamasından kaynaklandığı iddia edildi.
Kâbe'yi saran vinçlerden en büyüğü, önceki gün fırtınaya dayanamayarak devrildi. Hacı adaylarının üzerine düşen Alman malı Lieber marka vinç, Bin Ladin Şirketler Grubu'nun yürüttüğü Kâbe'yi Genişletme Projesi dahilinde ağır iş makinelerini ve yükleri Harem'in içine almak için kullanılıyordu. İddiaya göre vinç çok sık kullanılmadığından, 500 tonluk denge ağırlıkları da takılı değildi. Vinç ağırlıkları takılı olmadığı için şiddetli fırtına nedeniyle devrildi.

ZEMİNİ VE KOLONLARI PARÇALADI

Tavaf alanına devrilen vinç, zemini ve kolonları parçaladı. Binlerce küçük mermer parçası şarapnel gibi hacı adaylarına saplandı. Ölenlerin büyük çoğunluğu olay yerinde hayatlarını kaybetti. İkindi namazından sonra tavaf yapılırken yaşanan facianın ardından yaralılar golf arabalarıyla Harem'in dışına taşındı.

4 TÜRK HACI ADAYI ÖLDÜ

Hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının Şükrü Kocatepe ve Ramazan Özmen, Kadir (Abdülkadir) Gökmen, Kazım (Kasım) Ekrem olduğu açıklandı. Suudi Arabistanlı görevliler ölen hacı adayları arasında adının Kazım veya Kasım Ekrem olan bir kişi olduğunu bildirirken Diyanet kayıtlarında o isimde bir hacı adayı olmadığı ifade edildi. Türk olduğu bildirilen hacı adayının başka bir ülke kontenjanından Suudi Arabistan'a gelmiş veya Mekke'de işçi olabileceği belirtildi.

kabe'deki vinç kazasında kullanılmayan ağırlıklar

İşte Kabe'deki vinç kazasında kullanılmayan ağırlıklar

NAMAZDA İZDİHAM YAŞANDI

 Gece yaşanan dehşete rağmen sabah namazı için birçok insan toplandı. Başta Kâbe'nin ortasında yer alan iki katlı çelik halkada tavafa izin verilmedi. Suudi Arabistan yetkilileri izdihamı önlemek için mecburen Kâbe'ye girişi açtı.

İNŞAATI BİN LADİN GRUBU YAPIYORDU

İnşaatı yürüten Bin Ladin Grubu'ndan bir mühendis vincin çökmesinin teknik bir sorundan kaynaklanmadığını, ‘takdir-i ilahi' olduğunu söyledi.

kabe vinç kazası Kâbe’yi Genişletme Projesi