istanbulda çalışan metronun görünümü

Vezneciler-Sultangazi metrosu geliyor!

Genel Uğurcan Tokay 20.10.2015
17,3 kilometre uzunluğa sahip olacak Vezneciler-Sultangazi metrosu 15 istasyondan oluşacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, megakenti yeraltından birbirine bağlamak için yatırımlarına devam ediyor. Son olarak Vezneciler-Sultangazi metrosu için düğmeye basan İBB, birçok projede çalışmalarını sürdürüyor.

Vezneciler'den başlayıp Edirnekapı, Eyüp, Gaziosmanpaşa'yı geçecek olan metro son olarak Sultangazi Mescid-i Selam bölgesine ulaşacak. Bu proje sayesinde Şişhane – Yenikapı metro hattına Vezneciler istasyonunda (bu sayede Marmaray'a entegrasyonda sağlanacak), Yenimahalle bölgesinde yapı devam etmekte olan Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattına Yenimahalle istasyonunda, planlanan Kazlıçeşme –Söğütlüçeşme metro hattına Gaziosmanpaşa istasyonunda ve yine planlanan İncirli – Söğütlüçeşme metro hattına Ayvansaray istasyonunda entegre olacak olan Vezneciler – Edirnekapı – Eyüp – Gaziosmanpaşa – Sultangazi metro hattının bu şekilde raylı sistem ağı bütününde çok önemli bir yere sahip olacak.

vezneciler sultangazi metrosunun güzergahındaki duraklar

Vezneciler-Sultangazi metrosunun güzergahı 17,3 kilometre uzunlukta olacak...

17,3 kilometre uzunluğa sahip olacak olan Vezneciler-Sultangazi metrosu ikiz tünel teknolojisiyle inşa edilecek. 15 istasyon ve depo alanından oluşacak olan proje İStanbul'da trafiği büyük ölçüde rahatlatacak.

vezneciler sultangazi metrosundaki durak mesafeleri

Vezneciler'den başlayıp Sultangazi'ye ulaşacak olan metro 15 duraktan oluşacak...

Vezneciler istasyonundan başlayan hat, bu ilk istasyonda Şişhane - Yenikapı metrosu ile entegre olmakta, daha sonra Fatih, Fevzipaşa Caddesi koridorunu takip ederek Edirnekapı'ya ulaşmakta ve bu noktada Topkapı – Habipler Tramvay Hattı ile aktarma olanağı sağlanacak. Hattın devamında Ayvansaray İstasyonu'nda ise Boğaz Raylı Geçişi için Marmaray'dan sonra ikinci bir alternatif olarak planlanan İncirli – Söğütlüçeşme Metro Hattı ile kesişen güzergah, Eyüp ve Rami'den geçerek Gaziosmanpaşa'ya yönelmekte ve sonrasında Yenimahalle İstayonu'nda inşaatı devam etmekte olan Kabataş – Mahmutbey (M7) Metro hattı ile entegre olmaktadır. Sultangazi yönünde devam eden proje konusu metro hattı Mescid-i Selam İstasyonu'nda sonlanacak. Proje, İBB'nin 2019 yılında kadar inşa edilecek yatırımları arasında yer almakta.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

Vezneciler sultangazi metrosu İBB metro projeleri