vergi affı

Vergisini düzenli ödeyene indirim önerisi…

Genel Emine Pile 17.03.2015
ASMMMO Başkanı Mehmet Okkalı, vergi borçlarında muhasebecilerden düzenli ödeme yapanlara teşvik verilmesi önerisinde bulundu.
Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Mehmet Okkalı, piyasada yeni bir vergi affına yönelik beklentinin yüksek olduğunu belirterek matrah artırımın kapsama alınmasına sıcak bakmadıklarını kaydetti.

DÜZENLİ ÖDEYENE ÖDÜL GELSİN

Vergi borcunun yapılandırılmasına yönelik yeni bir düzenleme olması halinde düzenli ödeme yapanların ödüllendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Okkalı, "Sosyal güvenlikte primini peşin ödeyenlere yüzde 5 indirim sağlanıyor. Benzer bir uygulamada vergide olmalı. Vergisini düzenli ödeyen yüzde 5 daha az ödeme yapmalı" dedi. Sabah'ın haberine göre, Okkalı, vergisini düzenli ödeyen ve devlete borcu olmayanlara yönelik 'yeşil pasaport' uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Sektörde faaliyet gösterenlerin sayısının vergi mükellefindeki artıştan daha fazla olduğuna dikkat çeken Okkalı, puanlama sisteminin olduğu 'kota' uygulamasına gidilmesi gerektiğini dile getirdi. Okkalı noterlerde olduğu gibi bir sistemin muhasebecilerde de uygulanabileceğini aktardı. Okkalı, "Ciro ve personel sayısına göre bir kota belirlenmeli. Her muhasebecinin bakabileceği defter sayısı da sınırlanmalı. 300 tane işletmenin defterini tutanlar var" dedi.

AZ VERGİ ÖDEYEN BİZİ SUÇLUYOR

Okkalı, sanatçı, işadamı gibi ünlü isimlerin düşük vergi ödediklerinin kamuoyuna yansımasının ardından gelen tepkilerden sonra muhasebeci ve mali müşavirleri suçlama yoluna gittiklerini ifade ederek, "Mali müşavire suç atıyorlar. Sanatçının veya bir başka meslekte çalışanın gelirini biz bilemeyiz. Bize çok kazanıyorum derse biz de ona göre vergilendiririz" dedi.

Vatan 

vergi ödemesi vergi affı Mehmet Okkalı