çanakkale köprüsü

Vali Tavlı '1915 Çanakkale Köprüsü' inşaatını inceledi

Genel 15.03.2018 15:21

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, yapımı süren '1915 Çanakkale Köprüsü' inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Tavlı, geçen yıl 18 Mart'ta düzenlenen törenle temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından atılan, tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü olacak köprünün inşaat alanını gezdi.

Gelibolu Kuru Havuz Şantiyesi'ne giden Tavlı, yetkililerden bilgi aldı. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Eceabat Kaymakamı Turan Yılmaz'ın da katıldığı inceleme gezisinde Tavlı'ya Karayolları Bursa Bölge Müdür Yardımcısı Erdoğan Dedeoğlu, Proje Müdür Yardımcısı Öncü Gönenç, Şantiye İdari İşler Şefi Zeki Saka tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aktarıldı.

"1915 Çanakkale Köprüsü"

Anadolu yakasındaki Lapseki'nin Şekerkaya mevkisi ile Avrupa tarafındaki Gelibolu'nun Sütlüce mevkisi arasına inşa edilecek köprü, Çanakkale Boğazı'nın ilk, Marmara Bölgesi'nin 5. asma köprüsü olarak hizmet verecek.

2 bin 23 metre orta açıklık, 770'er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle köprünün toplam uzunluğunun 4 bin 608 metre olması öngörülüyor.

"2x3" şeritli olarak trafiğe hizmet verecek köprünün tabliyesi ise yaklaşık 45,06 metre genişlikte ve 3,5 metre yükseklikte olacak. Tabliyenin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları yapılacak.

Tamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanına sahip olacak köprü için 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 10 alt geçit köprüsü, 33 üst geçit köprüsü, 6 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli ebatlarda menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa edilecek.