Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

Vakıfbank, 300 milyon dolar ile katılım bankası kuruyor!

Genel 03.03.2015 15:23

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), çeşitli vakıflar tarafından kurulacak olan Vakıf Katılım Bankası A.Ş.nin kurulmasına onay verdi.

Vakıf Katılım Bankası A.Ş. adı ile faaliyete geçecek olan katılım bankasının bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre kurucu ortaklar açıklanarak sermayesi belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan şu açıklama yapıldı : “Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddesi kapsamında alınan bilgi ve belgeler ve söz konusu bilgi ve belgelere yönelik aynı maddenin ikinci fıkrasında verilen yetki çerçevesinde, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) 7 nci ve 8 inci maddeleri kapsamında yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, Kanunun 6 ncı maddesi uyarınca kurucu ortaklar Mazbut Vakıflar Adına T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani (II. Bayezit) Vakfı, Mahmud Han-ı Evvel bin Mustafa Han (I. Mahmut) Vakfı, Mahmud Han-ı Sani bin Abdülhamid Han-ı Evvel (II. Mahmut) Vakfı ve Murad Paşa bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı tarafından Türkiye'de “Vakıf Katılım Bankası A.Ş.” unvanlı 300 milyon ABD Doları karşılığı Türk Lirası sermayeli bir katılım bankası kurulmasına izin verilmesine karar verilmiştir.”

Vakıfbank daha önce katılım bankası kuruluş çalışmalarına ilişkin süreci Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün devam ettireceğini açıklamıştı.

Ayrıntılar için tıklayın!

Emlaktasondakika.com/Emine Pile