Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı

Üsküdar-Sancaktepe metrosunda test sürüşleri başladı

Genel 11.04.2017 13:41

Akıllı metro projesi olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arasındaki Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosunda test sürüşleri başladı.

Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı, 20 kilometrede 16 istasyondah oluşuyor. Depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre tünel bulunuyor. 126 vagonun hizmet vereceği Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı'nde 24 saat 2 bin 430 personel çalışmalarını sürdürüyor.

Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı

Hattın tamamlanmasıyla Anadolu yakasının ana ulaşım ağının önemli bir aksı tamamlanmış olacak. Otomatik sistemle kendisini park edebilme özelliğine sahip metro, sürücüsüz hizmet verecek ve vatandaşların güvenliği için "peron kapı" sistemini kullanacak.

Üç ilçeden geçecek metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonlarının aralarında yer aldığı 16 istasyon yer alacak.

Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı

Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro hattıyla bağlantılı olacak ulaşım sistemleri de şöyle;

"Üsküdar İstasyonu'nda Marmaray hattıyla Avrupa Yakası'na, Altunizade İstasyonu'nda yapımı planlanan teleferik hattı ve mevcut metrobüs hattına, Çarşı İstasyonu'nda Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına, Dudullu istasyonunda ise Dudullu-Bostancı metro hattıyla bağlantı sağlanmış olacak. Ayrıca Çekmeköy istasyonu sonrasında hat Sultanbeyli'ye uzatılacak."

Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı

Projenin 30 Ağustos'ta tamamlanması hedefleniyor.

Üsküdar-Sancaktepe Metro Hattı