Haliç Sualtı Karayolu Tüneli

Unkapanı yerine Haliç Sualtı Karayolu Tüneli geliyor!

Genel 22.04.2017 09:29

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Topbaş, Atatürk Köprüsü (Unkapanı)'nün yerini Haliç Sualtı Karayolu Tüneli'nin alacağını belirtti.

Kabataş Transfer Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Topbaş'ın görev süresi bitmeden hayata geçirmeyi planladığı projelerden biri. Taksim-Kabataş Füniküleri, Kabataş-Mahmutbey Metrosu, Beşiktaş-Sarıyer Metrosu gibi bir çok metro hattı, Kabataş'ta yerin altına yapılan transfer merkeziyle birleştirilecek.

Sahil yolu da yeraltına alınacak. Metro buradan Karaköy-Şişhane istikametine uzatılarak Hacıosman-Yenikapı Metrosu'na entegre edilecek. Üsküdar-Kabataş arasında bir yaya tüneli projesi devreye girecek. İçinden bisiklet ile de geçilebilecek. Elektrikli (şatıl) sistem de olacak.

haliç sualtı karayolu tüneli

Topbaş, “İhalesini yaptığımız Haliç Sualtı Karayolu Tüneli ile Tarihi Yarımada'yı Beyoğlu ile birleştireceğiz. Deniz seviyesinin 8.5 metre altına inşa edilecek. Toplam 6 şeritlik köprü 900 metre uzunluğunda olacak. Haliç çevresine yeni rekreasyon ve yeşil alanlar kazandırılacak. Perşembe Pazarı bölgesi yeniden düzenlenecek. Atatürk Köprüsü (Unkapanı) kaldırılacak. Hedefimiz 8 bin 316 otopark ile 1 milyonluk kapasiteye ulaşmak. 24 adet aktarma alanı ve 6 adet otogar planladık. İstinye- Çubuklu Feribot Hattı devreye girdi ve sadece 8 dakika sürüyor. Boğaz ve kıyılardaki deniz taşıtlarının düzenli parklanması gerekiyordu. Bunun için İstinye ve Tarabya'da tekne park projesi hayata geçti. Ayrıca yeni kruvaziyer liman planları var.”