Güneş tarlası projesi

Üniversite öğrencilerinden Güneş Tarlası!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 18.05.2015
Erzurum Atatürk Üniversitesi öğrencisi iki kız arkadaş, güneş enerjisinden elektrik elde etmek için Güneş Tarlası projesini geliştirdi.
Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Burcu Gizem Özmen ve Hatice Aksu, güneşli gün sayısının fazla olduğu Erzurum'da güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etmek için harekete geçti. Öğrenciler İspanya, Almanya, Amerika gibi ülkelerde yaygın olan ve son olarak ülkemizde Mersin'de uygulanan güneş enerjisinden elektrik elde etmek için proje geliştirdi. 

Öğrencilerden Burcu Gizem Özmen, projede amaçlarının güneş enerjisinden eletrik enerjisi elde etmek olduğunu belirterek şöyle dedi:

"Bunun için gerekli olan tek şey boş bir arazi ile güneşlenme süresinin fazla olması gereken bir yer. Erzurum'un güneşlenme süresi Türkiye'de çok fazla olan illerden biri. Proje daha önce Mersin'de uygulandı. Şu anda 1500'e yakın evin elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden karşılanıyor. Erzurum da en az Mersin kadar güneş alıyor. Bu yüzden projenin burada hayata geçirilmesini istiyoruz."

Sabah

Güneş tarlası projesi Erzurum Atatürk Üniversitesi Burcu Gizem Özmen Hatice Aksu