İtfaiye Meydanı Camisi

Ulus İtfaiye Meydanı Camisi açılış için gün sayıyor

Genel Zeynep Karabağ 23.03.2017
Ulus İtfaiye Meydanı Camisi'nin nisan ayı sonunda ibadete açılması planlanıyor.
Mimar Sinan'ın çizgilerini taşıyan, 72 metrelik dört minareli ve dünyanın en büyük bakır alemine sahip cami, çevre düzenlemesi ve önündeki geniş alanıyla Ulus'un çehresini değiştirecek 

Başkent'te, İtfaiye Meydanı olarak da bilinen Ulus Erbakan Meydanı'nda 4 yıl önce yapımına başlanılan ve 7 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Ulus İtfaiye Meydanı Camisi'nin nisan ayında açılması öngörülüyor. Cami inşaatının şantiye şefi Özkay Dönmez, Altındağ Camii ve Kültürel Tesisleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan camide sona yaklaştıklarını bildirdi. 

Ulus İtfaiye Meydanı Camisi

Dünyanın en büyük bakır alemi

Dönmez, Mimar Sinan'ın çizgilerini taşıyan bir yapı inşa ettiklerini, Selçuklu ve Osmanlı mimari estetik anlayışını koruduklarını vurguladı. Caminin Türk-İslam mimarisi özelliklerini taşıdığını ifade eden Özkay Dönmez, caminin ana kubbesinde dünyanın en yüksek bakır aleminin bulunduğunu söyledi. Caminin kubbe çapının 27 metre, yüksekliğinin ise 43 metre olduğunu belirten Dönmez, "Her biri 72 metre olan 4 minare var. Bu minarelerde kaplama olarak Marmara taşından işleme taş kullanılmıştır. Ana kubbe üzerindeki alemimiz de 8 metre 20 santim yükseklikle dünyanın en büyük bakır alemidir. Camimizde 16 mermer kitabe, kündekari kapıların üzerinde de ahşap kitabeler bulunmaktadır. Ahşap kapıların üzerindeki kitabeler sedef bağı işlenerek, altın varak kaplanarak oluşturulmuştur. 17 son cemaat kubbesi bulunmaktadır" dedi. Camide 700 kişilik konferans salonu, 10 bin metrekare fuaye alanı ve bin araçlık otopark bulunuyor. 

Ulus İtfaiye Meydanı Camisi

'Ankara'ya yeni bir meydan kazandırıldı' 

Dönmez, caminin Ulus'un çehresini değiştireceğini dile getirerek, "Cami, ecdadın izlerini, Osmanlı mimarisinin izlerini birebir taşıyor. Caminin çevre düzenlemesiyle, önündeki geniş alanıyla Ankara'ya yeni bir meydan da kazandırıldı" diye konuştu. Caminin, Japonya'daki TokyoTürk Camii ve Kültür Merkezi'nin de mimarı Muharrem Hilmi Şenalp'in eseri olduğunu aktaran Özkay Dönmez, süslemesinde İznik çinisinin kullanıldığını, bunun haricinde Hattat Hüseyin Kutlu'nun çizgilerinin yer aldığını, tezyinat işinin de Tezhip Sanatçısı Semih İrteş nezaretinde yapıldığını söyledi. Dönmez, cami inşaatında sona gelindiğini, şu an altın varak kaplamalar ile kalem işlemelerinin yapıldığını, bazı küçük işler ile temizliğin yapılmasının ardından caminin nisan ayı sonuna doğru açılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Ulus İtfaiye Meydanı Camisi

Ulus İtfaiye Meydanı Camisi İtfaiye Meydanı Camisi ankara ulus