prefabrik ev

Ucuz ve dayanıklı evler

Genel Emine Pile 30.09.2016
Günümüzde artık çokça tercih edilen yapılar arasında prefabrik yapılar yer almakta.
Daha öncelerinde prefabrik evlerin, iş verenin çalışanlarının kendilerini evlerinde gibi hissedip rahat etmesi açısından şantiyelerinde kurduğu konteynerlardan biliyoruz. 

İsteğe bağlı tek katlı, çift katlı, villa tarzı evler yapılmakta. Depreme dayanıklı olması en dikkat çekici özelliği. Tabi işin güzel yanlarından birisi de maliyetinin diğer evlere göre düşük olması.

Şimdi aklınızdan geçen soruları duyar gibiyim acaba arsam var arsama ya da tarlam var tarlama prefabrik ev yaptırabilir miyim diye düşünüyorsunuz.

Eğer sahip olduğunuz arsanızın imar izini varsa neden olmasın. Sahip olduğunuz arsanızın ya da prefabrik ev yapmak için almayı düşündüğünüz arsanın öncelikle imar durumunun ilgili belediyeden öğrenilmesi gerekiyor. Prefabrik evi yapmayı düşündüğünüz yer  tarla ise, tarlanın yola bakan bir cephesi olması şart. Kadastro cepheli 5 bin metre karelik tarlada maksimum 250 metrekareye kadar ev yapılabilir. 

Yapı ruhsatı yalnızca bir defaya mahsus veriliyor. Bu yüzden ruhsatı aldıktan sonra 5 yıl içinde projenin tamamlanması gerekiyor. Ruhsat işlemleri için arsanızın ya da tarlanızın bağlı bulunduğu belediyelere baş vurmanız gerekiyor.

Diğer evler göre maliyetinin düşük olması prefabrik evleri daha cazip kılıyor. 

prefabrik yapı ucuz ve dayanıklı evler