Beijing Airport

Üçüncü Havalimanı'na izin çıktı!

Genel Hüseyin Belibağlı 17.12.2014
Çin hükümeti, Beijing Havaalanı'nın ardından Pekin’e 13 milyar dolar değerinde üçüncü bir havalimanı daha yapılmasına onay verdi.
Çin hükümeti, ekonomik büyümeyi hızlandırma amacıyla başlattığı altyapı projeleri kapsamında Beijing Havaalanı'nın ardından Pekin'e 13 milyar dolar değerinde yeni bir havalanı projesine yeşil ışık yaktı.

Çin'in en üst seviye ekonomik planlama bakanlığı Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nun yaptığı açıklamaya göre yeni havalimanının şehrin güneyinde yer alacağı ve Pekin'in 2008 yılında tamamlanan fakat gittikçe yoğunlaşan mevcut havalimanı üzerindeki baskıyı azaltması planlanıyor. Çok ücra bir noktaya yepyeni bir havalimanı yapılmasının bazı çevrelerce eleştirildiği belirtilen habere göre, rötarları sebebiyle adı kötüye çıkmış olan mevcut havalimanının bu proje ile rahatlayacağını düşünen uzmanlar da var.

Çin Sivil Havacılık direktörü bu ay Çin'in faliyette olan toplam 200 havalimanının sadece dörtte birinin kar edebildiği, 150 kadarının ise devlet desteğiyle faliyetlerine devam edebildiğini belirtti. 1990'dan bu yana en kötü büyüme hızını kaydeden Çin'in bu yıl yüzde 7.3 büyümesi bekleniyor.

Halihazırda başkent Pekin'de iki havalimanı bulunuyor. Pekin'in kuzeydoğusunda bulunan Başkent Uluslararası Havalimanı, 2013 yılında yaklaşık 84 milyon yolcuya hizmet vererek dünyanın en yoğun 2. havalimanı olmuştu.

Çin'de konut sektöründe keskin yavaşlama, çelik ve çimento gibi inşaat sektörünü besleyen ağır sanayide fazla kapasite yaşanması, hükümeti yavaşlamayı desteklemek amacıyla altyapı harcamalarına yönlendirmişti.

Geçtiğimiz birbuçuk ay içerisinde Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu 28 yeni trenyolu hattı inşası da dahil, 1 trilyon yuanın üzerinde (160 milyar dolar) altyapı projesini onayladı. Dün yapılan açıklamada yeni Pekin Havalimanı'na ek olarak 19.3 milyar dolar değerinde kuzey ve güney Çin'e karayolu yatırımlarının onaylandığı açıklandı.

Beijing Airport Pekin Havalimanı Çin