Uçan saray

Uçan sarayın dekorasyonu sonunda bitti!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 23.03.2015
Dünyanın en büyük kişisel jeti yapılması için üzerinde üç yıldır uğraşılan Boeing 747- 8 VIP'in dekorasyonu sonunda bitti.
ABD merkezli uçak firması Boeing tarafından üretildikten sonra üç yıllık bir dekorasyon sürecine tabi tutulan dev Boeing 747-8 VIP tipi uçak, yeni sahibine teslim edildi. Uçağa harcanan para ve kabinin içindeki lükse dair dudak uçuklatan detaylar ortaya çıktı. Fakat Boeing 747-8 VIP'nin yeni sahibi sır gibi saklanıyor.

Havacılık sektörüyle ilgilenen internet forumlarına göre uçak, Katar emirinin filosunun bir parçası oldu bile. Boeing'in en başarılı modellerinden biri olarak gösterilen 747-8'ler aslında 450 yolcuyu taşıyabilecek kapasitede üretiliyor. 2012'de Greenpoint Technologies adlı firmaya verilen bu özel uçak ise tek kişiye hizmet edecek! Boeing 747-8'nin liste fiyatı yaklaşık 950 milyon lira. 

Greenpoint Technologies'in yaptığı lüks modifikasyonlarla birlikte uçağın değerinin 1 milyar 500 milyon lirayı geçtiği belirtiliyor. Gövdesinin genişliği 6.1 metre, uzunluğu 76 metre olan hava taşıtının kabin alanı ise tam 445 metre kare. Üç katlı ve özel asansörlü uçağın içine geniş bir toplantı odası, 14 misafiri ağırlamaya uygun bir yemek salonu; koltukları, televizyonu ve sehpalarıyla tam teşekküllü iki oturma odası eklenmiş. Uçakta, uzun seyahatler için çalışma odası, banyolu bir yatak odası ve gökyüzü manzaralı geniş bir salon da bulunuyor. Saatte bin 195 kilometre hıza çıkabilen ve bir kerede 17 bin kilometre yol alabilen Boeing 747- 8'ler, önümüzdeki dönemde ABD Başkanı'nı taşıyan Air Force One filosuna da dahil edilecek.

Sabah

Uçan saray Boeing 747- 8 VIP uçan saray dekorasyon