3 katlı istanbul tüneli projesi ne zaman açılacak güzergahı neresi

Üç katlı İstanbul Tüneli nereden geçecek?

Genel Uğurcan Tokay 09.05.2015
İki yaka arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak olan Üç Katlı İstanbul Tüneli'nin nereden geçeceği belli oldu.
İstanbul'da iki yakayı yer altından birbirine bağlayacak olan Üç katlı İstanbul Tünel projesi ihale için çalışmalar devam ediyor. İstanbul'da trafiği büyük ölçüde rahatlatacak olan Üç Katlı İstanbul Tüneli Bakırköy, Zeytinburnu, Fatih, Beyoğlu, Şişli, Kağıthane, Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy ilçelerini birbirine bağlayacak. Bir anlamda Üç Katlı Tünel için ÇED süreci başlamış oldu.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise son açıklamasında 3 katlı İstanbul Tüneli proje ihalesinin seçimlerden önce yapılması için tüm çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Eski bakan, Avrasya Tüneli'nin de 2016 sonunda açılacağını ifade etti.

31 kilometre ve 14 istasyondan oluşacak İncirli-Söğütlüçeşme metrosuyla entegre 3 segmentten, metro hattına entegre karayolu ulaşım hattı ise TEM Hasdal Kavşağı ile Ümraniye Çamlık Kavşağı arasında 5 segmentten meydana gelmekte.

3 katlı istanbul avrasya tüneli projesi güzergahı

2023 ulaşım projeksiyonu kapsamında İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla  hayata geçirilecek olan İncirli - Söğütlüçeşme metrosuyla 9 raylı sistemin birbirine bağlanması hedefleniyor. Günlük hareket sayısının 28 milyon kişi olduğu İstanbul'da bu rakamın 2023'te 34 milyon seviyelerine çıkması bekleniyor. Megakentte 2014 sonu itibariyle toplu taşıma ile 11 milyon 320 bin kişi yolculuk yaparken bu rakam 2023'te 20 milyonu aşacak.

Toplu taşıma içinde yine 2014 itibariyle raylı sistemin payı yüzde 14,6 oranında, karayolunun payı yüzde 80,2 oranında ve denizyolunun payı yüzde 5,2 oranında seyrediyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü  yılı olan 2023'te ise raylı sistemin yüzde 50, karayolunun yüzde 47 ve denizyolunun yüzde 3 paya sahip olması hedefleniyor.

3 katlı istanbul avrasya tüneli projesi metro bağlantıları

İstanbul halkında en fazla vakit kaybettiren sorunun iki yaka arasındaki geçişler olduğu belirlenirken bu işlemi günde 1.6 milyon kişinin gerçekleştirdiği belirlendi. Rakamın 2023'te 4 milyon bandına yükselmesi bekleniyor. Bu bağlamda Boğaziçi Köprüsü'nü kullanan araç sayısı 190 bin, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kullanan araç sayısı ise 230 bin olarak açıklandı. İBB, tüm bu veriler doğrultusunda her geçen gün artan araç sahipliğini de dikkate alarak tıkanma noktasına gelen karayolu ulaşımın, raylı sistemle rahatlatmayı hedefliyor.

Avrupa Yakası'nda TEM Hasdal ve Anadolu Yakası'nda Ümraniye Çamlık kavşağının seçilme nedeni;

 • TEM Otoyolu, E5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı yolu ile bağlantı kurulması,
 • İstanbul'da nüfus yoğunluğu yüksek bölgelerin birbirine entegre olması,
 • FSM ve Boğaziçi köprülerine yakın bölgelerde trafiğin rahatlaması,
 • Şehrin merkezini meşgul etmeden transit geçiş sağlanması.
Tüm yoğumluklar ele alındığında 2023 itibariyle köprülerin kullanımı da artacak. Bu kapsamda ortaya çıkan her köprü altına bir karayolu geçişi ihtiyacına 3 katlı İstanbul Tüneli cevap verecek. Alt ve üst katı karayolu olarak kullanılacak projenin ortasından raylı sistem geçecek.

İncirli ile Söğütlüçeşme arasındaki ulaşımı hızlı metro ile 40 dakikaya indirecek İstanbul Tüneli'nin giriş noktaları Hasdal-Çamlık mesafesini ise 14 dakikaya düşürecek.

Üç Katlı Tünel Hangi Hatlarla Entegre Olacak?

 • Başakşehir-Bağcılar-Bakırköy
 • Yenikapı-Aksaray-Havalimanı
 • Kabataş-Bağcılar tramvayı
 • Topkapı-Sultançiftliği hafif metrosu
 • Mahmutbey-Mecidiyeköy
 • Yenikapı-Hacıosman metrosu (Taksim metrosu)
 • Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe
 • Kadıköy-Kartal metrosu
 • Marmaray ve banliyo bağlantıları

Üç katlı İstanbul tüneli yerin kaç metre altında olacak?

Deniz yüzeyinden derinliği 110 metre olan projenin geçtiği bölgede su derinliği ise 65 metre olacak. 3 katlı İstanbul Tüneli projesinde arıza yapan araçların beklemesi için her 500 metrede duraklama alanları olacak. Ayrıca her 240 metrede katlar arasında güvenli geçiş sağlayan merdivenler de bulunacak.

İncirli-Söğütlüçeşme arasında hangi duraklar olacak?

31 kilometrelik dev metro hattı İncirli, Zeytinburnu, Cevizlibağ, Vatan, Edirnekapı, Sütlüce, Perpa, Çağlayan, Mecidiyeköy, Gayrettepe, Küçüksu, Altunizade, Ünalan, Söğütlüçeşme duraklarından oluşacak.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

Üç katlı İstanbul Tüneli nereden geçecek? istanbul tüneli açılış tarihi 3 katlı istanbul tüneli özellikleri avrasya tüneli nerelerden geçecek istanbul tüneli ne zaman 3 katlı tünel güzergahı 3 katlı tünel projesi istanbul