Serbest Geçiş Ücret Toplama Sistemi

Turnikeler kalkıyor mu?

Genel Emine Pile 18.02.2015
İstanbul’da trafiğin yoğun olduğu bazı kritik noktalarda serbest geçiş ücret toplama sistemine geçilecek.
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde (FSM) kurulan ve Mahmutbey, Boğaziçi Köprüsü ve Çamlıca gibi yoğun trafiğin yaşandığı yerlerde Serbest Geçiş Ücret Toplama Sistemi yaygınlaştırılacak. Bu sistem ile trafik akışını olumsuz etkileyen genişleme ve daralmalar büyük ölçüde ortadan kaldırılacak. 

Bu ay başından itibaren Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü'nde Serbest Geçiş Ücret Toplama Sistemi devreye girdi. Karayolları Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, serbest geçiş sistemi öncelikle Boğaziçi Köprüsü'nde kurulacak. Daha sonra Mahmutbey ve Çamlıca ücret toplama istasyonlarına da serbest geçiş sistemi kurulacak. 

Genel müdürlük, söz konusu noktalardaki gişeleri kaldıracak. Trafiği kilitleyen otomatik geçiş sistemi ile hızlı geçiş sistemi şerit farklılıkları da son bulacak. Şerit ve yol genişlikleri yolun devamıyla uyumlu hale getirilecek. Trafik akışını olumsuz etkileyen genişleme ve daralmalar da ortadan kaldırılmış olacak.

YIL BİTMEDEN KURULACAK

Karayolları yetkilileri, söz konusu çalışmaları yıl bitmeden tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. Yetkililer, işin planlamasının zaman aldığını, buna karşılık sistemin ortalama 15-20 günde kurulabildiğine dikkat çekti. Yetkililer, sistemin kuruluşu sırasında, gişe alanındaki kanopiler ve gişe adalarının kaldırılacağını söyledi.

OGS VE HGS AYNI ŞERİTTE

Serbest Geçiş Sistemi'nde Otomotik Geçiş (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) birlikte çalışıyor. Gişe kalkıp yukarıdan okuma sistemi uygulanıyor.

Serbest Geçiş Ücret Toplama Sistemi İstanbul trafiği gişelerin kalkması