Türkmenistan ve Hayrettin Turan

Türkmenistan, Hindistan'a kadar giden petrol boru hattı yapacak

Genel Hüseyin Belibağlı 10.12.2014
Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Afganistan, Pakistan ve Hindistan'a uzanan petrol boru hattı inşa edeceklerini duyurdu.
Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta da düzenlenen "Kaynaklarının Güvenli ve İstikrarlı Geçişi" konulu uluslararası toplantı büyük ilgi gördü. 

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, enerji fiyatlarındaki istikrarsızlığın adaletsizliğe ve kanunsuz satışlara yol açtığını savunarak, uluslararası kurumları göreve çağırdı.

Berdimuhamedov, Başkent Aşkabat'ta "Güvenilir ve İstikrarlı Enerji Transiti" forumunun açılışında, Türkmenistan'ın enerji hatlarını çeşitlendirmek için mühim adımlar attığını anlattı. Çin ve İran'a giden boru hatlarının kapasitesini arttırmak için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Berdimuhamedov, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) boru hattı projesinin inşası konusunda da mutabık kaldıklarını, yakın zamanda bu hattın inşaatına başlayacaklarını dile getirdi.

Berdimuhamedov, enerji fiyatlarındaki istikrarsızlığın adaletsizliğe ve kanunsuz satışlara yol açtığını, uluslararası kurumların bu konuda duygulu davranması gerektiğini ifade ederek, "Uluslararası kurumlar vazife yapmalı" dedi.

Enerji hatlarının güvenliği için eşitliği sağlayacak hukuksal altyapıya gereksinim olduğunu belirten Berdimuhamedov, Avrupa'ya doğalgaz satmanın her vakit gündemlerinde olduğunu sözlerine ekledi.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ekonomi ve Çevre Koordinatörü Halil Yiğit Ergüden ise geçmişte Orta Asya ülkelerinin batıya enerji taşıyan boru hatlarının tamamının Rusya üzerinden geçtiğini, şimdiyse Türkiye'nin yapıcı rol oynamasıyla alternatif yollar bulunduğunu dile getirdi.

3 boru hattının sayısı artacak

Türkmenistan'ın yeni çıkış yolları bulduğunu, şu anda 3 boru hattından Çin'e ve İran'a ihracatın devam ettiğini söyleyen Ergüden, Türkmenistan'ın diğer projeler için de hukuki altyapı arayışında olduğunu, BM (Birleşmiş Milletler) nezdinde müracaat yaptığını ifade etti.

Dünyanın en büyük dördüncü doğalgaz kaynaklarına sahip Türkmenistan, Çin başta olmak üzere İran ve Rusya'ya doğalgaz ihraç ediyor. Asya ve Avrupa'da yeni pazarlara çıkış yolları arayan Türkmenistan, Birleşmiş Milletler enerji kaynaklarının güvenli ve istikrarlı şekilde taşınması için uluslararası mekanizma hazırlanması konusunda girişimde bulundu.

Orta Asya ülkeleri, en büyük geçim kaynakları olan enerji sektöründen daha fazla yararlanmak için yeni projeler üretiyor. Bu çerçevede Aşkabat'ta da düzenlenen toplantıya 30'ün üzerinde ülkeden enerji uzmanı katıldı.

Gurbangulı Berdimuhamedov Güvenilir ve İstikrarlı Enerji Transiti Afganistan Pakistan Hindistan TAPİ Boru Hattı