türkmenistan stat

Türkmenistan, bağımsızlığının 25. yılını kutladı

Genel 27.10.2016 14:00

Enerji zengini Türkmenistan, bu yıl bağımsızlığının 25. yılı için geniş kapsamlı bir kutlama töreni düzenledi.

Başkent Aşkabat'taki ‘Aşkabat' stadındaki törenler büyük ilgi gördü. 10 bin kapasiteli stadı dolduran Türkmen vatandaşları, yabancı ülkelerden gelen misafirler ile birlikte en önemli bayramını kutladı. Türkmenistan'ın Bağımsızlık Bayramı kutlamalarında Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş Başkanlığı'ndaki heyet temsil etti.

Türkmenistan'ın Milli Marşı'nın çalınması ile başlayan törende, ilk olarak folklor ekipleri ülke bağımsızlığının 25.yılını simgeleyen 25 sayısı oluşturdular. Ardından ülkenin çeşitli sektörlerinde, özellikle spor, kültür, turizm, doğalgaz alanlarındaki başarılarını anlatan gösteriler sunuldu.

Türkmenistan'ın en önemli sembollerinden olan Ahalteke atları ile yapılan gösteri izleyicileri ve misafirleri mest etti. Türkmenistan'ın girişimiyle hayata geçirilmekte olan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattını anlatan gösteri törene büyük bir neşe kattı.

Afgan, Pakistan ve Hint halklarına ait gösterilerinin sunulması büyük alkış aldı. Ayrıca, törende çocukların gösterisi de büyük ilgiyle izlendi.

Türkmenistan, 27 Ekim 1991 senesinde bağımsızlığını kazandı. O günden bu yana çeşitli alanlarda kazandığı başarılar ile dünyada adını duyuran Türkmenistan'da, yarın resmi törenler gerçekleştirilecek.