bozuk demir paralar ve kickstarter logosu

Türklerin imecesi dünyaya örnek oldu

Genel Nafiz Akyüz 09.02.2015
Girişimcilere ve yeni fikirlere destek sağlamak için kurulan internet sitesi milyonlara ulaşan üye sayısı ile dev bir finans merkezi haline geldi.
ABD'de topluluk destekli yatırım toplama platformu olarak kurulan Kickstarter, dünyanın önde gelen finans kuruluşlarının en büyük rakibi oldu. Türkiye'deki imece sistemini andıran işleyişi ile kısa sürede kabul gören internet sitesi, tam 3.3 milyon üyeye ulaşıp, 22.252 projeye destek sağladı. 

DESTEK  VEREN ÜYE AYRICALIKLI MÜŞTERİ

Kickstarter.com'un çalışma sistemi gayet basit. Yeni bir fikri olan ya da girişimde bulunmak isteyenler çektikleri video ve resimlerle bunu üyelere anlatıyorlar. Başarı için en önemli şey de bu. Kendisini iyi ifade eden ve farklı olduğuna üyeleri inandırabilenler, hayallerini gerçekleştirmek için gerekli bütçeyi ve kişi başına talep ettiği desteği açıklıyor. Tabii bunun karşılığında bir şey vaad etmesi gerekiyor. Genelde her girişimci gerçekleşmesi halinde ürün ya da hizmetlerinden üyeleri bedava yararlandırma sözü veriyor.  Bu vaadler sıralanırken üyelerin sağlayacağı  faydanın, projeye verdikleri  maddi desteğin çok üzerinde olmasına özen gösteriliyor. 
Bu yönüyle bakıldığında bizim yıllardır çok sık başvurduğumuz imece usülünden bir farkı  yok yapılan işin.  Ya da yapılan işin katılım bankacılığının sözlük anlamıyla birebir örtüştüğünü söyleyebiliriz. Tabi bunu Türkiye'deki katılım bankacılığı uygulamasıyla karıştırmamak  lazım. 

TÜRKİYE'DEN DE BİNLERCE DESTEKÇİ VAR

2009 yılında kurulan site 2014 yılı sonunda 3.3 milyon üyeye ulaştı. İşin ilginci destekçiler arasında Türkiye'den 2.522 kişi var. Türklerin sağladığı destek oranı ise 419 bin dolar. Ne yazıkki Türkiye'den gelen girişim teklifleri ve yeni fikirler siteye kabul edilmiyor. Bunun için yurtdışı adresiniz ya da şirketiniz olması gerekiyor. Zaten destek talepleri ABD, İngiltere, Kanada, Danimarka, İrlanda, Hollanda, Yeni  Zelenda, Norveç,  Avustralya ve İsveç gibi ülkelerle sınırlı. Tabii bu liste her yıl biraz daha genişliyor. 

BANKALARLA YARIŞIYOR

Kicstarter  ulaştığı  rakkamlarla bankaları bile kıskandırıyor. 2014 yılında tam 3.3  milyon üye en az bir projeye destek vermiş. 773 bin kişi birden fazla projeye destek verirken 71 kişi 10'dan fazla projeyi desteklemiş. Bu rakamların en  çarpıcı olanı ise üyelerin sağladığı  desteğin tam  529 milyon dolara ulaşmış olması.

YENİ FİKİRLERİN ÖNÜ AÇILDI

Yarım milyor doları aşan desteklerle tam  22.252 proje hayata geçirilmiş.  Kickstarter bu rakamlarla şimdiden bir çok yatırım bankasının önüne geçmiş durumda. 

Emlaktasondakika.com

kickstarter imece yardımlaşma proje yeni fikirler internet