üsküdar ümraniye çekmeköy metro hattı

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosunda test sürüşleri devam ediyor

Genel 16.07.2018 14:17

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olma özelliğine sahip Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Hattı'nın ikinci etabının test sürüşleri yeniden başladı.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı'nın  ikinci etabı Yamanevler-Sancaktepe bölümündeki faaliyetleri görüntülendi.Test  sürüşleri, belediyenin ilgili birimlerindeki yetkililerin nezaretinde yabancı teknik heyet tarafından gerçekleştiriliyor.

Deneme sürüşleri 30 Temmuz'a kadar devam edecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, "Uluslararası  Güvenlik Sertifikası" için yapılan test sürüşleri, sadece Yamanevler-Sancaktepe arasındaki ikinci etapta değil, 20 kilometre ve 16 istasyondan oluşan metro hattının tamamında devam ettiriliyor.12-13 ve 14 Temmuz'da yapılan deneme sürüşlerinde teknik anlamda herhangi bir arıza ve aksaklık tespit edilmedi. Test sürüşleri başarılı bir  şekilde sürdürülüyor. Bugün dahil olmak üzere 17-18-28-29 ve 30 Temmuz'da da test  sürüşleri devam edecek.

Bu nedenle Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı 6 gün boyunca hizmet  vermeyecek. Metro seferlerinin yapılmadığı günlerde, ulaşım İETT'nin bu  güzergahta devreye soktuğu M5 numaralı otobüslerle sağlanıyor.

Aksaklık ve arıza tespit edilmedi

Diğer günlerde gerçekleşecek deneme seferlerine herhangi bir aksaklık  ve arızanın tespit edilmemesi halinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro  hattının tamamını ağustos ayında hizmete alacak.Bunun için de gerekli hazırlıklar aralıksız sürdürülüyor. Sürücüsüz  metronun Yamanevler-Sancaktepe kısmının hizmete alımıyla birlikte  Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı'na 7 istasyon daha eklenmiş olacak.

Uzunlukları 128 metreden oluşan 126 vagonun yolcu kapasitesi bin 622  olan metro hattında günde ortalama 700 bin kişinin taşınması hedefleniyor.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı'nın ilk etabı, 15 Aralık 2017'de  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açılmıştı.