havası en temiz il

Türkiye'nin havası en temiz ili açıklandı

Genel Zeynep Karabağ 13.05.2016
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporuna göre Türkiye’de havası en temiz şehir Giresun oldu.
Dünya sağlık Örgütü (WHO) 103 ülkede bulunan yaklaşık 3 bin kentteki hava kirliliği oranlarını açıkladı. WHO'nun raporuna göre, Türkiye'de hava kirliliğinin en yoğun olduğu kentler Batman ve Hakkari oldu. 

İdealin gerisinde kalıyor

WHO'nun hava kirliliği için belirlediği metreküpe düşen partikül oranı 20 birimken, bu iki kentte 109 birimlik hava kirliliği tespit edildi. Giresun ise 12 birimle Türkiye'nin havası en temiz şehri oldu. Raporda, İstanbul'daki hava kirliliği 53 birim, İzmir'deki 49 birim ve Ankara'daki ise 77 birim olarak açıklandı. Türkiye'de kentlerin büyük çoğunluğu WHO'nun ideal rakamlarının gerisinde kalıyor. Dünyada hava kirliliğinin son 5 yılda yüzde 8 oranında arttığı belirtilirken, kirliliğin en fazla olduğu 30 kentin 16'sı Hindistan'da yer alıyor. 

En kirli şehir Nijerya'da

Dünya'da hava kirliliğinin en yüksek olduğu kent yaklaşık 600 birimle Nijerya'nın Onitsha kenti oldu. WHO, kentlerde yaşayan kişilerin yüzde 80'inin ‘kirli hava' soluduğu ifade edildi. Rapora göre, düşük ve orta seviyede gelir grubunda ülkelerde yaşayan kişilerin ise yüzde 98'i hava kirliliğine maruz kalıyor. Çin'de hava kirliliği rakamlarından 2011'den beri gelişme yaşandığı aktarılırken, Çin'den 5 kent ilk 30 listesinde yer alıyor. Dünyanın en kalabalık iki ülkesindeki bu rakamlar, ‘alarm verici' 
bir sağlık tehditi oluşturuyor.

Havası en temiz il Dünya sağlık Örgütü hava kirliliğinin en yoğun olduğu iller Batman Hakkari