bursa domino taşları

'Türkiye'nin en büyük domino kareografisi' için rekor denemesi!

Genel Emine Pile 25.10.2016
Bursa'da, 29 Ekim'de organize edilecek etkinlikte, 300 bin domino taşı kullanarak 'Türkiye'nin en büyük domino kareografisi' rekor denemesi yapılacak.
Bursa'da, sosyal medya üzerinden organize olan 14 kişilik bir ekip, merkez Yıldırım ilçe Belediyesi tarafından hazırlanan kareografiyle rekor denemesi yapılacak.

Almanya, Avusturya, ABD, Kanada, Hollanda ve İşviçre'den sosyal medya üzerinden organize olan 14 kişilik bir ekip, belediye tarafından hazırlanan "Türkiye'nin en büyük domino kareografisi" rekorunu kırmak için Türkiye getirildi. İçinde dünya rekortmenlerin de bulunduğu ekip, Çanakkale, Karagöz-Hacivat, Türkiye haritası ve ilk Meclis binası gibi motifleri işlediği kareografiyi, 29 Ekim'e yetiştirmek için Mimar Sinan Spor Merkezinde yoğun çaba sarf ediyor. 

Ekibin liderliğini ise dominoda birçok dünya rekoru bulunan Avusturyalı Marcel Pürrer üstlendi.

"29 Ekim'de Türkiye'nin rekorunu kırmış olacağız"

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 29 Ekim'i coşkuyla karşılamaya hazırlandıklarını söyledi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu yılki 29 Ekim'in öneminin büyük olduğuna dikkati çeken Edebali, hazırlıklara çok önceden başlandığını ifade etti. Rekor denemesinden önce büyük bir kortej yürüyüşünün de olacağını belirten Edebali, şöyle konuştu:

"300 bin domino taşıyla değerlerimizi, kültürümüzü, coğrafyamızın simgesini oluşturacak bir domino gösterisi yapacağız. 29 Ekim'e geldiğimizde 300 bin domino taşının gösterisiyle, Türkiye'nin rekorunu kırmış olacağız. Kadim memleketimizin sembolleri ve değerlerimizi de tüm ülkeye buradan duyurmuş olacağız. Bizim için çok önemli bir gösteri olacak. Daha önce İstanbul'da 165 bin domino taşı kullanılarak bir etkinlik yapılmış ve Türkiye rekoru kırılmıştı. 29 Ekim'de bunun yanında çeşitli etkinliklerimiz ve Zara'nın konseri de olacak. 29 Ekim'i coşku ve heyecanla bu sene çok başka kutlayacağız." 

Ekibin lideri dünya rekortmeni

Ekibin lideri Marcel Pürrer de 15 yıldır domino işiyle uğraştığını söyledi. Şimdiye kadar 14 dünya rekoruna imzasını attığını anlatan Pürrer, şunları kaydetti:

"Burada 300 bin domino taşıyla Türkiye rekorunu kırmak istiyoruz. Bu çalışmada Türk motiflerini işledik. Şimdiye kadar 62 bin taş dizdik. Arada birtakım kazalar oldu. Zaman zaman taşlar devrildi ama bu tarz işlerde böyle kazalar oluyor. Bunlara rağmen şu anda kendi planımızın önündeyiz. Günde 10 saat çalışıyoruz. Kazalar olduğunda bu saat uzayabiliyor. Sonuç olarak o gün yapmamız gereken neyse onu tamamlıyoruz. Çalışma 6 günde tamamlanmış olacak."

domino kareografisi domino taşı gösterisi Türkiye'nin en büyük domino kareografisi