Gebze, Orhangazi, İzmir Otoyolu

‘Türkiye’nin doğusuyla batısını kardeş yaptık’

Genel Rüya Tulumbacı 20.10.2015
Gebze, Orhangazi, İzmir Otoyolunun Kemalpaşa, Torbalı bağlantı yolu düzenlenen törenle açıldı.

Dünya'nın en büyük 4. köprüsü

Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, Gebze, Orhangazi, İzmir Otoyolu'nun 6,5 kilometrelik Kemalpaşa -Torbalı bağlantı yolunun açılışında, otoyolun tamamlanmasıyla İstanbul'a gitmek isteyenlerin Körfez'i dolaşmadan dünyanın en büyük 4'üncü köprüsünü kullanarak, karşı tarafa hızlıca geçebileceğini söyledi.

Yıldırım, projenin bütçesinin 55 ülkeninkinden daha büyük olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin terörle değil otoyol projesi gibi güzel işlerle anılmak istediğini belirtti.

Projenin 5 Türk firmasının oluşturduğu Otoyol A.Ş. tarafından yapıldığını anımsatan Yıldırım, Türkiye'de yapılmaz denen işlerinin artık yapıldığını söyleyerek, şunları kaydetti:

"Yolları böldük, hayatları birleştirdik, yolları böldük milleti birleştirdik, Türkiye'nin doğusuyla batısını kardeş yaptık. Teröre inat Hakkari'ye, Şırnak'a, Bingöl'e, Iğdır'a havalimanı yaptık. Çünkü başımızda bu ülke sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan vardı."
Yıldırım, terör örgütünün 1980'lerde Türkiye'yi bölme hesapları yaptığını ama bu ülkeyi bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini ifade ederek, bölgeye hastane, havalimanı, okul yapıldıkça onların siyasete girme kararı aldıklarını belirtti. 

HDP'nin 7 Haziran'da söylediklerinin arkasında durmadığını ve gerçek yüzlerinin ortaya çıktığını söyleyen Binali Yıldırım, partinin milletvekili ve genel başkanlarının bölücü söylemler içerisine girdiklerini söyleyerek suçsuz, masum insanları katleden polis ve askerleri şehit eden katillerle mücadeleye sonuna kadar devam edeceklerini belirtti. 

HDP genel başkanlarına çağrı

Ortadoğu'da masum insanların kanı üzerinden rekabet yapıldığını, buna karşı duranların Türkiye'yi dışarıdan bitiremeyeceklerini anlayınca taşeronları devreye soktuklarını söyleyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir bölücü hain PKK terörü vardı, bir de şimdi DAEŞ'i çıkardılar. Onlar da din adına insanları öldürüyor. Bizim dinimiz insanı öldüren değil, insanı yaşatan dindir. Bir insanı yaşatmak bütün insanlığı yaşatmaktır. Onun için bizim inancımızda masum insan öldürmek yok. Kabe'yi bile yıkacağız diyen bir anlayışın yanında hiç bir Müslüman olamaz, sempatiyle bakamaz. PKK ne ise DAEŞ de odur. Bunlar hep dışarıdan kontrollü terör örgütüdür. HDP başkanlarına şu çağrıda bulunuyorum. Bu millet size destek olacak, çıkın deyin ki; 'PKK terör örgütüdür, şiddetle lanetliyoruz.' Biz nasıl PKK'yı DAEŞ'i lanetliyorsak siz de PKK'ya tavrınızı koyun. Koyamazsınız çünkü o terör örgütü sizi esaret altına almış, artık bunu anladık. Onun için gereğini yapar, onlara oy veren vatandaşlarımız da üzülmesin. İşte 1 Kasım geliyor, nasıl aldatıldığının hesabını soracaklar ben buna inanıyorum.''

Vatandaşların "Yolların kralı Binali Yıldırım" tezahüratları üzerine, Yıldırım ise, yolların kralı olmaz, kuralı olur diyerek karşılık verdi.

Binali Yıldırım'ın ardından söz alan Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal ise projeyle İstanbul-İzmir arasındaki ulaşımın 3,5 saate düşeceğini belirterek, otoyolun İzmir'in lojistik ağının güçlenmesine önemli katkılar sunacağını söyledi. 

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, Yıldırım kendi kullandığı otomobille bağlantı yolundan geçti. 

Türkiye Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu Kemalpaşa Binali Yıldırım