Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) direktör yardımcısı

Türkiye'den CERN'e destek

Genel Rüya Tulumbacı 05.10.2015
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) direktör yardımcısı Emmanuel Tsesmelis Türkiye'nin inşaat sektöründen yardım almayı umuyor.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB), CERN bünyesinde yer alan departmanların ihtiyaçları ile CERN Satın Alma Grubunun ihale ve alımları hakkında bilgilendirmenin yapıldığı "Türkiye-CERN Sanayi İşbirliği Konferansı" gerçekleştirildi.

Konferansta konuşan Tsesmelis, Türkiye ile özellikle sanayici, üniversite ve araştırmacı konularında daha güçlü işbirliği yapmak istediklerini ifade etti. Türkiye'nin inşaat sektöründen de yardım almak istediğini söylerken, "Bugün bu maksatlarla buradayız" diye konuştu.
CERN, 21 üye ülkeden oluşan, 2 bin 500 çalışanı ile çok uluslu bir yapıya sahip. Bu kuruluşa Türkiye'den bilim insanı kategorisinde 128 civarı kayıt bulunuyor.Tsesmelis, daha fazla katılım için özellikle yaz kursları hazırladıklarını ve Türkiye'nin genç nüfusundan CERN'de yararlanmak istediğini söyledi.

Türkiye yeni bir yol izlemeli

Konferansta konuşan TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz CERN'de yıllık 600 milyon avroluk pazar olduğunu ve Türkiye'nin burada yer alması gerektiğini söyledi. Yavuz,"Türkiye, ileri teknoloji üretimini ve ihracatını artırmalı. Bunun için ise bir yol haritasına ihtiyacımız var" diyerek,"Sanayicilerimiz CERN'de açılan ihalelere katılabilecek, araştırmacılarımız ve bilim insanlarımız CERN'de çalışabilecekler. Yerli ve yabancı paydaşların birlikte çalışma alışkanlığı kazanması, ülkemizde yüksek teknolojili üretimin ve ihracatının artmasını da sağlayacak" ifadelerini kullandı.

CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi Emmanuel Tsesmelis TOBB