sigortalılık oranı

Türkiye’de konut sigortalılık oranı güven vermedi!

Genel Emine Pile 28.01.2015
Generali Sigorta Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre 19 milyon konuttan 3 milyonun sigortalı olduğu belirlendi.
Konut Hasar Araştırması ile Türkiye'de gerçekleştirilen sigortalılık oranının gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında geride kaldığı ortaya çıktı. Generali Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Petar Dobric, bu oranın İstanbul ve Ankara'da yüksek, kırsal bölgelerde ise yok denecek kadar az olduğunu belirtti. 

Generali Sigorta Araştırma Merkezi'nin Türkiye genelinde yaptığı hasar araştırması kişilerin en çok kullandığı asistans hizmetleri arasında cam ve çilingir destek hizmetleri olduğunu ortaya çıkarıyor. Yine İstanbul aldığı su tesisatı hizmetiyle Türkiye'de lider konumunda yer alıyor. 

Bu bölgelerde hırsızlık hasarı fazla! 

En sık görülen hasarlar sel ve su baskınından kaynaklanıyor. Özellikle İstanbul'da Alibeyköy ve Kağıthane'de sel ve su baskınından kaynaklanan hasarlar çok yüksek seviyede gerçekleşiyor.

Yangın ve hırsızlık, konutlar açısından önemli risk nedenleri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle İstanbul'un Avcılar, Sefaköy, Yenibosna ve Bahçelievler'de hırsızlık hasarlarının diğer bölgelere nazaran daha yüksek düzeyde olduğu belirtiliyor.

Konut Hasar Araştırması konut sigorta oranı