balıkesir depremi

Türkiye'de 411 bin 465 bina yıkıldı!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 05.03.2015
İnşaat Mühendisleri Odası Balıkesir Şubesi Başkanı Burak Sezginsoy, son 58 yılda Türkiye'de 411 bin 465 binanın depremden dolayı yıkıldığını açıkladı.
Balıkesir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Burak Sezgünsoy, deprem ile ilgili olarak ürkütücü rakamlar verdi. Başkan Sezginsoy, Deprem Haftası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, "Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir. Deprem Bölgeleri Haritası'na göre, yurdumuzun yüzde 92'sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun yüzde 95'inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin yüzde 98'i ve barajlarımızın yüzde 93'ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir" dedi.


Son 58 yıl içerisinde depremlerde 58 bin 202 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Başkan Sezginsoy, "122 bin 96 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411 bin 465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak denilebilir ki, depremlerden her yıl ortalama bin 3 vatandaşımız ölmekte ve 7 bin 94 bina yıkılmaktadır. Son günlerde Balıkesir merkezde yaşanan depremlerle deprem gerçeği kendini bir kez daha hatırlatmaktadır. Depreme dayanıklı yapı tasarımı, yetkin mühendislik, yapı denetim , mühendislik eğitimi gibi kavramlar odamızca sık sık yapılmaktadır. Deprem haftası sebebiyle sizlere daha somut bir teklif sunacağız" şeklinde konuştu.

 

 

deprem bina yıkıldı balıkesir depremi Burak Sezginsoy