Çevre ve Şehircilik Bakanlığı logosu

Türkiye ve Almanya'dan ortak 'enerji verimliliği' projesi!

Genel 08.09.2014 12:42

'Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Teknik Destek projesinin' uygulanmasına karar verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Federal Almanya Cumhuriyeti Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Federal Bakanlığı arasında yapılan anlaşma doğrultusunda, "Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Teknik Destek projesinin" uygulanmasına karar verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Federal Almanya Cumhuriyeti Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Federal Bakanlığı arasında yapılan anlaşma doğrultusunda, "Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Teknik Destek projesinin" uygulanmasına karar verildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, toplam 6,5 milyon avroyu bulan projenin maliyeti, Almanya Federal Cumhuriyeti hükümeti tarafından karşılanacak. Proje, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) işbirliği ile yürütülecek.

Enerji tasarrufu ve emisyon azaltımı ile çevre üzerine olumlu etkiler sağlanması, küresel iklimin korunması ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunulması hedeflenen proje ile Türkiye'deki kamu binaları başta olmak üzere, binalarda enerji yoğunluğunun ve sera gazlarının azaltılmasına katkıda bulunulacak.
Proje aktiviteleri ile ön hazırlık çalışmaları, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü ve GIZ uzmanları arasında devam eden projenin, başlangıç ve tanıtım toplantısının Eylül sonunda yapılması planlanıyor.
AA