Sabiha Gökçen Havalimanı

Türkiye rekora uçuyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 16.03.2015
Türkiye havalimanlarında 2014 yılı boyunca 166 milyon yolcu taşınarak havacılık tarihinde önemli bir rekor kırıldı.
Hızlı büyümesi ile dikkat çeken Türk havacılık sektörü, rekor üstüne rekor kırıyor. Airports Council International'ın (ACI) 2014'ün aralık ayında yayınladığı rapora göre Eylül 2013 ile 2014 arasını kapsayan 12 aylık dönemde İstanbul Atatürk Havalimanı, yolcu sayısında yüzde  9,9 büyüyerek dünyadaki tüm büyük havalimanlarını geride bıraktı. Atatürk Havalimanı'nı bu dönemde 55,1 milyon yolcu kullandı. Yolcu sayısı açısından en büyük 30 havalimanını kapsayan listede ikinci sırada yüzde 9 büyüme ile Kuala Lumpur'u görüyoruz. Üçüncülükte ise yüzde 7,7'lik büyüme ile Dubai yer alıyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından hazırlanan 2015-2017 arası tahminlere baktığımızda da artışların devam edeceğini ve bununla birlikte yeni rekorlara doğru hızlı bir ilerleme içerisinde olduğumuzu söylemek mümkün. 2015 yılında 187 milyon yolcunun taşınması hedefleniyor. DHMİ, 2016'da 205 milyon, 2017'de ise 223 milyon yolcu taşınacağını tahmin ediyor. Son on yılda ortalama yıllık artışın yüzde 12,8 olduğu düşünülürse, 2018 yılında 250 milyon yolcu taşınması büyük bir olasılık gibi gözüküyor.

Gedik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Hakan Çal, havacılık sektörünün gerek küresel, gerek lokal bazda ekonomik büyümeye ve sosyo-ekonomik gelişmelere karşı yüksek duyarlılığa sahip olduğuna dikkat çekiyor. “Büyüme, liberalleşme, artan nüfus ve orta gelir segmentinin büyüme hızına göre performans sergiler” diyor. Diğer yandan, yolcu sayısının artışında, İstanbul'un tatil için tercih edilen yerler listesinde yükselmesinin payı büyük. Dünyanın en popüler online gezi sitelerinden Trip Advisor'ın her yıl düzenlediği “Seyahatçilerin Seçimleri” (Travelers' Choice Awards) listesinde geçtiğimiz yıl İstanbul birinciliği kaptı. Dünyanın en iyi 25 tatil merkezinin belirlendiği listede Roma ikinci, Londra ise üçüncü sırada yer aldı.
 
Türkiye'de 2015 yılında gerçekleşen ilk verilere bakıldığında yurtiçinde de yolcu, yük ve uçak trafiği bakımından İstanbul liderliğini sürdürüyor. İstanbul Atatürk Hava Limanı liderliği ile öne çıkarken, İstanbul Sabiha Gökçen Hava Limanı hızlı büyümesi ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz ocak ayında Türkiye geneli havalimanları yolcuların yüzde 57'si İstanbul'da bulunan Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından hizmet aldı. İstanbul Atatürk Havalimanı'nın  lider olmasında, THY'nin dünyada en fazla noktaya uçuş düzenleyen havayolu şirketi olmasının payı büyük. Dünyada 260 noktaya uçan THY, uçuş ağı bakımından dünya liderlerinden. Geçtiğimiz yıl İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı ise dünyanın en büyük havacılık haber ve analiz sitesi “anna.aero” tarafından, “Avrupa'nın En Hızlı Büyüyen Havalimanı” ödülüne layık görüldü. Sabiha Gökçen Havalimanı (İSG); daha önce anna.aero sitesi tarafından, 2009, 2010 ve 2012 yıllarında da Avrupa'nın en hızlı büyüyen havalimanı olarak seçilmişti.
 
İSG'nin Avrupa'da göstermiş olduğu başarılarına, yıl sonunda bir yenisini daha ekleyecek gibi gözüküyor. İSG Genel Müdürü Gökhan Buğday, İSG'nin 2014 yılı içerisinde 170 binden fazla uçuşa ev sahipliği yaptığını ve bu uçuşlar sonucunda toplam 23,6 milyon yolcu sayısına ulaştıklarını söylüyor. Şu an için İSG'de 60'tan fazla tarifeli ve tarifesiz havayolu şirketinin hizmet aldığını, bunların 97 yurtdışı, 34 yurtiçi toplam 131 noktaya uçuş gerçekleştirdiğini söyleyen Buğday 2015 yılı için ise, “Hızlı bir giriş yaptık. Yıl içinde bünyemize katılacak yeni havayolları ve mevcut havayollarının yeni açacağı uçuş noktalarıyla yolcu sayısını daha da artırmayı ve 25 milyon yolcu sayısını geçerek dünya havalimanları sıralamasında daha da yukarılara tırmanmayı hedefliyoruz” diyor.

Begüm Nur Alkış/Fortune Turkey

Türk havacılık sektörü Atatürk Havalimanı yolcu sayısı havalimanları yolcu sayısı