istihdam

'Türkiye istihdamda en başarılı ülkelerden biri’

Genel Emine Pile 03.04.2015
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Yılmaz, İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'ne ilişkin olarak Türkiye'nin istihdam konusundaki başarısına dikkat çekti.

Son 4-5 yılda istihdam konusunda en başarılı ülkelerden birinin Türkiye olduğunu ifade eden Yılmaz, paketin içeriği hakkında bilgi verdi. Yılmaz, "Dünyada imalattan kaçış var. Buna karşın imalat sanayisi güçlü ülkeler ayakta kalabiliyor, olmayan ülkeler ise en ufak bir rüzgarda sarsılabiliyor" diye konuştu. 

Paketin bütçe açısından çok büyük maliyet getirmediğini ifade eden Yılmaz, "Toplam maliyeti 7,5 milyar lira. Bunlar, tüketimi ve üretimi artıran tedbirler. Hayata geçtikleri zaman verdiğimizden fazlasını geri almış olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin tabuları yıkan, her konuyu tartışan bir ülke olarak yoluna devam ettiğini dile getiren Yılmaz, bunun kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Bu yıl için yüzde 4 büyüme hedefi koyduklarını anımsatan Yılmaz, kurdaki hareketlilikler gibi nedenlerin olumsuz etkisine karşın, petrol fiyatlarındaki düşüşün büyümeye olumlu yansıyabileceğini kaydetti.

AA

İstihdam Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi Cevdet Yılmaz istihdam