turkiye

Türkiye ile Rusya arasında yeni bir adım daha!

Genel Uğurcan Tokay 17.07.2016
Rusya, yaşanan uçak krizinin ardından Rusların Türkiye’ye yapacakları turistik seferleri kısıtlama kararı almıştı.
Türkiye'ye turist getirecek tarifesiz uçaklara verilen ve 31 Mayıs'ta sona eren yakıt desteğinin süresi uzatılarak, miktarında yüzde 30 artışa gidildi. Buna göre 1 Haziran-31 Ağustos 2016 arasında, 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan tarifesiz uçak seferlerinde en az 150 yolcu getiren seyahat acentalarına, 6 bin yerine 7 bin 800 dolar yakıt desteği verilecek. 

Süre uzatıldı

Rusya, yaşanan uçak krizinin ardından Rusların Türkiye'ye yapacakları turistik seferleri kısıtlama kararı almıştı. Türkiye ile Rusya arasında süren gerilimli süreç, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yazdığı mektubun ardından sona ermiş, Rusya, kendi vatandaşlarına yönelik Türkiye kısıtlamasının kaldırıldığını açıklamıştı.

Türkiye, Rusya ile uçak krizinin aşılmasının ardından sezon ortasında yeni bir turizm hamlesi yaptı ve 31 Mayıs'ta süresi dolan, ülkeye turist getiren tarifesiz uçaklara verilen 6 bin dolarlık yakıt desteğini yeniden gündeme getirdi. Tekrar yürürlüğe konulan “yakıt desteği” planlamasıyla, 1 Haziran-31 Ağustos 2016 arasında 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan tarifesiz uçak seferlerinde en az 150 yolcu getiren seyahat acentalarına yakıt desteği verilmesi kararlaştırıldı.

Destek artırıldı

Ancak bu kez daha önce belirlenen 6 bin dolarlık destekte yüzde 30 artışa gidildi. Buna göre 31 Ağustos'a kadar 200 kişilik tarifesiz uçakla 150 yolcu getiren seyahat acentalarına 6 bin yerine 7 bin 800 dolar yakıt desteği verilecek. Destekleme ödemeleri seferin gerçekleştirildiği ayı takip eden ayın ilk iş gününde, dolar karşılığı TL olarak yapılacak.

türkiye rusya krizi türkiye rusya turizm