nihat zeybekci

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nda yeni adımlar!

Genel Zeynep Karabağ 02.11.2016
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nun açılışında Afrika ile Türkiye’nin ortak işbirliği hakkında açıklamalarda bulundu.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ecdadın kendilerine miras bıraktığı ve onur duydukları tarihlerinde, Asya, Avrupa ve Afrika'da sadece ve sadece hizmetlerinin, eserlerinin, adaletinin ve medeniyetinin izlerinin olduğunu kaydetti.

Bakan Zeybekci, Afrika'da en çok noktaya uçan havayolunun THY haline geldiğini belirterek, "Bugün THY, Afrikalı kardeşlerimizin dışa açılan kapısı, hatta Afrika'nın doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bağlayan havayolu haline geldi." dedi.

Bunların sonucunda Türkiye'nin Afrika ile olan toplam ticaretinin 10 yılda 4 kat artarak 20 milyar dolara çıktığı bilgisini veren Zeybekci, Türkiye'nin Afrika politikasının kesinlikle almak için değil, öncelikle vermek için olduğunun altını çizdi.

Zeybekci, Afrika'nın hemen hemen her yerinde demiryolu, yol, hastane, stadyum, otel yatırımları, kongre merkezleri ve daha bir çok alanda özel ve kamu yatırımlarında Türkiye'nin olduğunun altını çizdi.

Türkiye ekonomisinin son dönemde kat ettiği mesafeden bahseden Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ayrıca Türkiye dünyada Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği Anlaşması olan tek ülke. Yani sanayi mallarında tam serbestliğe sahibiz. Şu anda yaptığımız çalışmalarla Gümrük Birliği'nin güncellenmesini 2017 yılı içinde AB ile tekrar tamamlayacağız. Sanayi ürünlerinin yanında gıda, tarım, hizmetler ve kamu alımları gibi diğer alanlarda da Gümrük Birliğimizi genişleteceğiz. AB ile ekonomik anlamda tam bir entegrasyona ulaşacağız. Buna ilave olarak 23 ülkeyle, Malezya'dan Kore'ye kadar, bu ülkelerle de serbest ticaret anlaşmalarımız var. Bunlarla da çok geniş bir ticaret imkanına sahibiz. Bu da sizler için, ürünleriniz için çok iyi bir pazarlama imkanı anlamına geliyor. Yani diyoruz ki, bütün bu imkanları Afrikalı kardeşlerimizle paylaşacağız, bundan sonraki ticaretimizi geliştirmekte kullanacağız.

Biz Afrika'ya inanıyoruz. Büyümede yolun sonuna gelen, yaklaşık 10 yıldan bu yana resesyon içindeki dünya ekonomisinin önümüzdeki 10 yıllarda büyüme dinamosu, büyüme motoru doğru politikalarla Afrika olacaktır. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın bize talimatı tüm Afrika ülkeleriyle STA imzalamamız yönünde. Bu Afrika'ya sadece satmak değil, Afrika'dan serbestçe satın almak anlamına da gelmektedir. 2017 yılını gelin sizlerle ticaret serbestliği yılı ilan edelim. Ya sizler gelin, ya da bizi çağırın. Bu seferberliğe hemen başlayalım."

 

Türkiye Afrika Ekonomi Türkiye Afrika iş forumu nihat zeybekci