Türk mobilyacılar Çin Fuarı'nda

Türk mobilyacılar Çin’e damgasını vurdu!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 09.09.2015
Üretici, ihracatçı ve alıcıların buluştuğu ‘CIFF 2015-Şanghay Uluslararası Mobilya Fuarı’ dün kapılarını açtı.
Dünyanın dört bir yanından mobilya üretici, ihracatçı ve satın almacıları bir araya getiren ‘CIFF 2015-Şanghay Uluslararası Mobilya Fuarı' Şanghay'da açıldı. 400 bin metrekare ile dünyanın en büyük fuar alanında 36. kez düzenlenen ve 12 Eylül tarihine kadar açık kalacak olan ‘CIFF 2015 Fuarı', 1.500 uluslararası katılımcıya ev sahipliği yapıyor.

Mobilya tanıtımı adına büyük önem taşıyan CIFF 2015 Fuarı'nda bu yıl Türk firmaları da boy gösterdi. Türk mobilyaları 1.000 m2‘lik bir alanda, sektörün 23 lider firması ile 1 no'lu holde temsil edildi. Standın açılışı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, Şanghay Başkonsolosu Özcan Şahin ve Şanghay Ticaret Ataşesi Aykut Aymelek birlikte gerçekleştirdi.

Türkiye'de kaliteli mobilya üretiminin büyük bir çoğunluğunu temsil eden lider Türk firmaları, fuarda dünyanın en büyük firmaları arasında yer alan Ashley, HTC ve Kuka gibi mobilya firmalarına ürünleri sergileme fırsatı buldular. 

Önümüzdeki yıl mobilya tasarımıyla dünya lideri olan İtalya'nın da milli katılımla yer alacağı Fuar'a, Türkiye İtalya'dan önce bu yıl girmiş oldu. Çin hükümeti tarafından da desteklenen ‘CIFF 2015 Fuarı', sektör firmaları için büyük önem taşıyor. 

Önemli görüşmeler gerçekleşti

Dünya mobilya sektörünün küresel ölçekteki buluşma noktası ve dünyanın en büyük mobilya fuarlarından olan ‘CIFF 2015', dünyada mobilya sektörünün en güzel örneklerini sunan İtalya'ya dahi mobilya ihracatı yapan Türk mobilya sektörünün de buluşma, Türk mobilyalarının yenilikçi örneklerinin sergilenme noktası olma özelliği taşıyor. ‘CIFF 2015' ile Türk mobilya sektörünün gücünün tüm dünyaya tanıtılması hedefleniyor. 

Fuarla ilgili bilgi veren ‘Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi' ve ‘İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı' Ahmet Güleç, Türkiye'nin önde gelen mobilya firmalarının katılacağı fuarlar ile Türk mobilyasının dünya mobilya devleriyle bir araya geldiğini ve bu sayede yapılacak kapsamlı tanıtım çalışmalarının da ihracata önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Güleç “Kanada, Çin, Hindistan, Kuveyt, Suudi Arabistan gibi önemli satın almacılarla görüşmeler yapıldı. Türkiye olarak önümüzdeki yıl fuardaki alanımızı iki katına çıkaracağız. Türk mobilyalarına olan ilgi nedeniyle böyle bir karar aldık. Yer konusunda fuar yetkilileriyle şimdiden görüşmeye başladık” dedi. 

İhracatın yarısından çoğu mobilyadan geliyor

2001-2014 yılları arasında Türkiye'nin toplam ihracattaki değişim oranları ile mobilya ihracatındaki değişim oranları incelendiğinde mobilya sektöründeki ihracat artışının toplam ihracat artışının üzerinde seyrettiğinin görüldüğünü söyleyen Güleç şu bilgileri verdi: “2000'li yılların başlarında artış oranları yüzde 60'lardaydı. Bu dönemde toplam ihracatın büyüme oranı yıllık yüzde 16.9 iken, mobilyanın büyüme ortalaması yüzde 25‘tir. Bu rakamlara bakıldığında mobilya sektörünün ülke ihracatında ne kadar önemli bir paya sahip olduğu görülüyor. 2013 yılında 2.84, 2014 yılında ise 2.98 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Sektörünün 2015 toplam ihracat hedefi 5 milyar dolar, bunun 3 milyar dolarlık kısmının mobilya sektörü tarafından gerçekleştirilmesi bekleniyor. Mobilya sektörünün 2023 yılındaki ihracatının da 10 milyar dolara ulaşması hedefleniyor. Sektörün gelişmeye açık potansiyeli, katma değer sağlayan üretim yapısı düşünüldüğünde, stratejik pozisyonuna odaklanarak yapılacak gerekli yurtdışı tanıtım ve ihracat çalışmaları ile uluslararası mobilya pazarında ihracatı arttırma imkanı bulunuyor” dedi.

‘CIFF 2015 Fuarı' katılımcıları:

Sofaline, Hakan Ayhan, Cadı, Mogno, Ambiance, Artlife, Mobi, Fuga, Woiss, Stella, Estetik Decor, Adares, Armoni, Gala, HKM, Newland, Weltew, Ndesign, Eral, Gümüşev, ŞKM, Kupa ve İsil.

Türk mobilyacıları Çin mobilya fuarı