Barack Obama

Türk mimarların projesi görücüye çıktı!

Genel Emine Pile 29.01.2015
44. Amerikan Başkanı Barack Obama için düzenlenen kütüphane yarışmasına Türkiye'den Erdem Mimarlar katılıyor.
ABD'de Amerikan Başkanı Barack Obama'ya yapılması planlanan kütüphane için açılan yarışmaya Türk mimarlar da katılıyor. 

Erdem Mimarlar'ın katıldığı yarışmada kütüphane-müze çalışmaları için start verildi ve hazırladıkları proje görücüye çıktı.   

Sunay Erdem tasarladıkları kütüphanenin Chicago Nehri kenarında yer almasının planlandığını belirtti. Ayrıca bina formunun başkanın sembolik baş harfini taşıdığını ifade etti. 

Günay Erdem de projede yükseliş ile birlikte birçok anlam taşıdığını vurguladı "Kütüphanede dairesel formun buluşmayı, toplanmayı, yani Amerikan halkının Başkan Obama'nın etrafında toplanmayı simgeliyor. Formun yükselişi ise Amerika'nın yükselişi. Kütüphanenin yükseldiği noktada oluşan platform ise Amerika'nın özgür ifade platformu olacaktır. Bütün bunların yanında kütüphane, alandan geçen demiryolunun geçişini de koruyarak, tıpkı Başkan Obama döneminde bütün Amerikalılar'ı koruma altında aldığı gibi simgelemektedir." dedi.

Sunay Erdem ve Günay Erdem kardeşlerin geçen sene birinci oldukları Napolyon'un tarihi La Spezia Limanı kentsel dönüşüm projesinden sonra İngiltere'nin Wimbledon Turnuvasının yapıldığı kasabanın kentsel dönüşüm yarışmasında da finale kalmışlardı.

Barack Obama Erdem Mimarlar ABD kütüphane yarışması